Milli Eğitim Bakanlığı hizmet içi eğitim faaliyetlerinde karşılaşılan sorunlar
The Problems faced in the inservice training activities of the ministry of national education
  1. Tez No: 51714
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SUAT PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Tüm meslek mensupları, mesleklerini çağın gerekle rine göre yürütebilmek ve etkin bir hizmet sağlayabilmek için sürekli eğitim görmek ihtiyacındadırlar. Hizmetiçi eğitim tüm meslek mensupları için gerekli olmakla birlikte, öğretmenler için ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü eğitimin başarısı başta öğretmen olmak üzere, eğitimde görevli tüm personelin başarısına bağlıdır. Bu sebeple etkin ve fonksi yonel bir hizmetiçi eğitim uygulamak her kurumun olduğu gi bi, Milli Eğitim Bakanlığı 'nın da önemli bir görevi haline gelmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı hizmetiçi eğitim faaliyetle rinin etkin ve fonksiyonel hale getirilebilmesi için mevcut uygulamaların değerlendirilmesine ve karşılaşılan sorunla rın saptanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araştırma, Milli Eğitim Bakanlığı 'nın hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde karşılaşılan sorunları saptamayı ve bu sorunların çözümü için önerilerde bulunmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini 1992 yılında hizmetiçi eğitim faaliyetine katılan öğretmen, yönetici ve müfettişler oluşturmaktadır. Evreni oluşturan personel, mensubu olduğu birimlere göre alt kümelere bölünmüş ve araştırmanın örneklemi, en büyük alt küme olan ilköğretim Genel Müdürlüğü personeli arasından seçilmiştir. 1992 yılında ilköğretime yönelik 31 hizmetiçi eğitim faaliyeti yapılmış ve bu faaliyetlere 3000 kursiyer katılmıştır. Bu faaliyetlerin hepsi örneklem olarak alınmış, ancak, faaliyete katılanların %20'si random yöntemiyle seçilmiştir. Böylece 31 değişik hizmetiçi eğitim faaliyetine katılan 600 kursiyer araştırmanın örnekleminioluşturmuştur. Ancak, bu 600 kursiyerin 300'ü veri toplama aracına cevap vermiş ve araştırmanın örneklemi bu 300 kursiyer ile sınırlı kalmıştır. Araştırmanın verileri, 1992 yılında hizmetiçi eğitim faaliyetine katılan ilköğretim kurumlarında görevli öğretmen, yönetici ve müfettişlere uygulanan anket ve ölçme aracı ile toplanmıştır. Anket ve ölçme aracı, Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığı dokümanları ve gerekli literatür taranarak hazırlanmış ve uzman görüşü alındıktan sonra uygulanmıştır. Anket ve ölçme aracı posta ile gönderilmiş ve uygulaması 3 ay içerisinde tamamlanmıştır. Ankette kişisel bilgilere ilişkin sorular, ölçme aracında ise hizmetiçi eğitimin sorunlarına ilişkin ölçek yer almıştır. Toplanan veriler, araştırmanın alt gruplarına göre ayrı ayrı analiz edilmiş ve her bir sorunun görülme derecesi saptanmıştır. Araştırmanın bulguları, iki bölüm halinde ele alın mıştır. Birinci bölümde kişisel bilgilere, ikinci bölümde de hizmetiçi eğitimin sorunlarına yer verilmiştir. Kişisel bilgiler bölümünde, araştırmaya katılanların, mesleği, cin siyeti, hizmet yılı ve katıldığı hizmetiçi eğitim faaliyeti sayısı tablolar halinde gösterilmiş ve yorumlanmıştır. Hiz metiçi eğitimin sorunlarına ilişkin bulgular, araştırmanın amaçlarına uygun olarak altı alt bölüm halinde sunulmuştur. Her alt bölümle ilgili sorunların görülme dereceleri tablolar halinde verilerek yorumlanmıştır. vı
Özet (Çeviri)
132 EK: 4 ABSTRACT ı The purpose of this study was to find out problems faced in the inservice training activities of the Ministry of National Education and to suggest solutions to the problems. The simple was comprised of 600 public school teachers, administrators and inspectors that participated in the inservice training activities in 1992. A direct mail questionnaire and measurement device were used to collect data. A total of 300 people returned the questionnaire and measurement device. The Instrument consisted of two parts; (1) general characteristics of the subjects, (2) structured items to measure the respondent's view of the problems on inservice training. The main findings indicated the necessity of: *The definition of educational needs of the personnel participated in the inservice training organised by the Ministry of National Educational, *The providing of the teaching materials, classrooms and laboratories for the training centers, *The resolution of the quality problems of the trainers and the supervisors, *The development of the teaching programs according to the scientific principles.