Zarar
Loss (or damage)
  1. Tez No: 51715
  2. Yazar: GÜLŞEN KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN İŞGÜZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
175 ÖZET Sorumluluk hukukunun esas amacı gerçekleşen zararı gider mek yani tazmin ettirmektir. Zarar, sorumluluğun ve dolayısı ile tazminat borcunun en önemli unsurunu oluşturur. Bu itibarla, genel olarak zarar kavramı ve gerçekleşen zararın tayin edilmesi meselesi tezin konusunu teşkil etmektedir. Bir varlığın değerinde, o varlığa sahip olan kimsenin isteği dışında meydana gelen eksilme zarar olarak nitelenir. Malvarlığının zarar verici olaydan sonraki durumu ile, bu olay meydana gelmese idi mevcut olacak durum arasındaki fark zararı oluşturur. Zarar, zarara uğrayan değerin niteliğine, zararın kapsamı ve içeriğine göre sınıflandırılmakta ve maddi zarar-manevi zarar, müspet zarar-menfi zarar, doğrudan zarar-dolaylı zarar gibi adlar al maktadır. Gerek kusur sorumluluğu, gerekse kusursuz sorumluluk halle rinden ve akün ihlalinden doğan tazminat alacağının konusu, gerçekleşen zararın karşılanmasıdır. Zira, hukuka aykırı bir fiilden herhangi bir zarar doğmamışsa, hukuki sorumluluk da doğmaz.
Özet (Çeviri)
176 SUMMARY The primary objective of liability law is to satisfy for a loss or injury sustained, that is to compensate for loss. Loss (or damage) constitutes the most important element of liability and consequently, of obligation of compensation. Thus, the concept of loss in general and the determination of loss realized are the subject matters of the thesis. The value lessening, on a thing which has a value, against owners wish is referred to as“loss”. Difference, between the characteristics of the patrimony occured after the causing damage, and the characteristics of the some patrimory which should be occured in those conditions if this event had not been occured, constitues the loss. The loss is classified into categories, according to qualification of value suffered loss, scope and content of loss, as material and immaterial loss, positive and negative loss, direct and indirect loss. The subject of compensation claim arising out of whether liability from culpa and objective liability or liability from violation of contract is to compensate for loss. Because, if there is no loss due to act contradict to law, legal liability does not arise out.