Rehber öğretmenler ve öğretmenlerin ahlak gelişim düzeyleri ve denetim odağı algılamaları
- Tez No: 51716
- Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN AKKOYUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
BÖLÜM IV ÖZET-YARGI VE ÖNERİLER özet İnsan, yafamı boyunca çok çeşitli etkenlerin etkisindedir. Bu etkileşim süreci boyunca bir«5% çevresinin istek ve beklentisi doğrultusunda davranışlar geliştirmek zorunda kalabilmektedir. Davranışların bir kısmı kendiliğinden gerçekleşir, bir kısmı da örgün eğitim kurumlarında olduğu gibi, planlı olarak geliştirilir. Okullarda görev yapan rehber öğretmen ve öğretmenlerin ablak gelişimi ve denetim odağı algı- lamalarının incelenmesi, öğrencilerle çalışan kimselerin daha iyi tanımamıza yarayacaktır. Bu araştırmada, rehber öğretmenlerin, sosyal bilgiler ve fen bilgisi öğretmenlerinin ahlak gelişim düzeyleri ve denetim odağı algılamalarını karşılaştırarak, öğretmen yetiştiren okulların ve okullarda çalışan öğretmenlerin bu özellikler bakımından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın verileri Ankara İli merkezinde rehber öğretmeni bulunan okullarla sınırlıdır. Araştırma grubunu Ankara İli 4748 merkezinde bulunan rehber öğretmenler, sosyal bilgiler ve fen bilgisi öğretmenleri oluşturmaktadır. Uygulanış yapılan okullarda 380 deneğe testler verilmiş, 271 test geri alınmıştır. Alınan bu testler incelendiğinde 151 test araştırma dışı bırakılmıştır. Sonuçta 120 denekten elde edilen veriler üzerinde çalışılmıştır. Araştırmada ahlak gelişim düzeyini ölçmek için“Görüşleri Belirleme Testi”, denetim odağını ölçmek için ise“Denetim Odağı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel çözümünde Pearson Çarpım-Moment Korelasyon Katsayısı ve Varyans Analizi (2x3 faktöriyel desen) kullanılmıştır. Deneklerin ahlak gelişim düzeyleri ve denetim odağı algılamaları arasında anlamlı bir ilişki (r =.58) bulunmuştur. Rehber öğretmenler, sosyal bilgiler ve fen bilgisi öğret- menleri arasında ahlak gelişim düzeyi ve denetim odağı bakımından anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Kadın ve erkekler arasında da bu değişkenler bakımından anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Ancak, ahlak gelişiminde cinsiyet ve branş bakımından anlamlı bir etkileşim bulunmuştur. Yargı Araştırmanın bulguları, rehber öğretmenlerin, sosyal bilgiler ve fen bilgisi öğretmenlerinin ahlak gelişim düzeyleri ve denetim odağı algılamalarının farklı olmadığım, bu öğretmenlerin erkek ve kadınları arasında da ahlak gelişim düzeyi ve denetim odağı algılaması bakımından farklılık bulunmadığını, ancak ahlak gelişiminde cinsiyet branş etkileşiminin anlamlı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Summary A human being is effected 03' different factors during his life. Many behaviours occur m reaction to the environment. Some of these behaviors are realized, automatically, and some of them are developed in formal education experiences. For mis reason, investigation of moral development and perception of locus of control of Guidance Teachers and Science Teachers were seen important The aim of this research is to compare Guidance Teachers', Science Teachers' and Social Science Teachers' moral development levels and perception of locus of control This may help us to understand better the teachers role in our education system. Data gathered in this study are limited by schools which has guidance teachers in Ankara Ciry center. For measuring moral development level“Defining Issues Test”and for measuruna locus of control“Scale to Measure Internal Versus External Control”were used. Pearson-Moment Correlation Coefficient and Analysis of Variance (2x3 factorial desing) were used for statistical anakis. A significant correlation was found between moral development level and perception of locus of control. No significant 6061 development level and perception of locus of control. No significant differences were found between moral development level and locus of control of guidance teachers, social science teachers and science teachers. No differences were found between male and female teachers. Onfy interection effect was found between sex and branch in moral development.