Historical narrative and the postmodern condition: Fiction, nostalgia and representation
Geleneksel tarihi anlatı ve postmodern durum: Nostalji, tarih ve temsil
  1. Tez No: 842234
  2. Yazar: AHMET İPŞİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAKTIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu doktora çalışması, postmodernitenin tarihî anlatı dinamiklerini inceleyerek özellikle üstkurmaca ve geleneksel tarzların postmodernite içerisinde varlığına odaklanmaktadır. Araştırma, postmodernizmi, dil temsillerini, aporiyi ve tarihî krizi inceler. Tarihsel romanların çerçevesi, arada kalmış konumunu ve postmodern çağdaki durumu araştırma konusudur. Çalışma, üstkurmaca ve geleneksel tarzlar arasındaki eleştirel farkı sorgulayarak, neo-tarihsel kurgu teriminin yanıltıcı olup olmadığını araştırır. Çalışmanın iddiası, geleneksel anlatı tarzının postmodern nostaljiye bir cevap niteliği taşımasıdır. Gore Vidal, Reha Çamuroğlu, Orhan Pamuk ve Kurt Vonnegut'un romanlarını üzerine vaka çalışmaları yapılarak, tarihsel temsillerin üstkurmaca ve geleneksel çerçeveler içinde farklılıkları incelenmektedir. Çalışma, tarihsel anlatıda üretim, yazarın niyeti, mimetik eylemler ve bağlılık kısıtlaması konularını inceler ve okuyucuların tarihsel kurgu ile nasıl bir etkileşimde bulunduğunu ortaya koyar. Sonuç olarak nostalji ile tarihsel kurgu arasındaki karmaşık ilişkiyi vurgulanır ve postmodernizmin ile kurgu arasındaki iki yaklaşım incelenir. Bu çalışma, postmodern dönemde tarihsel kurguyu inceleyerek anlatı tarzları arasındaki etkileşimin ve tarih tasvirinin üzerindeki etkilerinin anlaşılmasını araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral study examines the dynamics of historical narrative in postmodernity, particularly focusing on the coexistence of metafictional and traditional styles. The research explores postmodernism, linguistic representations, aporia, and the postmodern crisis in historicity. The framework of historical novels is the subject of investigation, exploring their liminal nature and status in the postmodern age. The study questions the critical difference between metafiction and traditional styles, investigating whether the term neo-historical fiction is misleading. The argument of this study is that the traditional narrative style serves as a response to postmodern nostalgia. The differences in historical representations are examined in case studies on novels by Gore Vidal, Reha Çamuroğlu, Orhan Pamuk, and Kurt Vonnegut, which employ metafictional and traditional narrative styles. The research explores production, authorial intent, mimetic acts, and the fidelity constraint in historical narration, uncovering reader interaction with historical fiction. The discussion explores the correlation between nostalgia and historical fiction, specifically analyzing their connection to postmodernity and fiction. This research aims to understand the interaction between narrative styles and their receptions by examining historical fictions in the postmodern era.