Türkiye'de video yapan kadın sanatçılar
The women arti̇sts who are maki̇ng vi̇deos i̇n Turkey
- Tez No: 526200
- Danışmanlar: PROF. ATİLA İLKYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mesleki Resim Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bir anlatım dili olarak video sanatı ve kadın sanatçılar üzerinden bir değerlendirme yapılmıştır. Kadın sanatçıların politik, sosyal, toplumsal açıdan eleştirdikleri konuların eserlerine etkisi üzerinden bir araştırma olmuştur. İnceleme süresince modern sanatta teknolojinin olanakları bağlamında ortaya çıkan video ve performans sanatları araştırılmıştır, video alanındaki öncü sanatçıların çalışmaları değerlendirilmiştir. Dünya çapında gelişen video sanatının Türk sanatı ve sanatçıları üzerindeki etkileri belirtilmiş, ardından dünya çapında ve Türkiye'de video sanatını yapan kadın sanatçıların çalışmaları ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde video sanatının doğuşu üzerinde durulmuş ve dünyada video sanatından söz edilmiştir. İkinci bölümünde video sanatında kadın sanatçıların değerlendirilmesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de video sanatı ve kadın sanatçılar araştırılmıştır. Kadın sanatçıların video çalışmaları incelenmiştir. Ayrıca sanatçılarla görüşme yapılmış ve çalışmaları üzerinden hazırlanan sorular sanatçılar tarafından açıklanmıştır. Araştırmanın örnekleri yapılırken dünyadan yedi ve Türkiye'den dokuz sanatçının seçili eserlerinden hazırlanmıştır. Nitel araştırma yöntemine dayalı olan bu tez, tarama modeli olup, betimsel bir nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
An assessment was made about The Art of Video As A Language Of Narration And Women Artists. It has been a research on the works of female artists that were criticized by themselves on their political and social studies. During the research, the art of video and performance arised in the context of the possibilities of technology in the modern arts were researched and the works of the leading artists in the field of video was evaluated. Firstly, it is specified the effects of the world-wide developing video art on The Turkish Art and then it is cleared the studies of the women artists who are doing the art of video here in Turkey and in the world. In the first part of the work, it is emphasized the birth of video art and then it is mentioned the art of video in the world. In the second part, the female artists in the art of video are evaluated. In the third part, the art of video and women artists in Turkey are researched. The works of video of women artists are researched. Besides, some interviews were accomplished with the artists and the questions prepared on these studies were explained by these artists. As the examples of the research are put forth, it was also affected from the creation of the 7 artists from the world and 9 artists from Turkey. This thesis that based on the qualitative research method is a scanning model and also has a mening of descriptive quality.