Tokat ekolojik koşullarında bazı yıldız çiçeği (Dahlia spp.) çeşitlerinde gölgeleme uygulamalarının bitki gelişimi üzerine etkileri
Effects on the plant development of shadowing applications in various star flowers (Dahlia spp.) varieties in tokat ecological conditions
- Tez No: 517160
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA YAZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Dahlia spp. çeşitlerinde farklı gölge uygulamaları denenmiştir. Deneme 2017 yılında Tokat'ta Gaziosmanpaşa Üniversitesi'ne bağlı Tarımsal Uygulama ve Araştırma Müdürlüğü'ne ait deneme alanında yürütülmüştür. Dahlia spp. bitkisinin Le Castel, Seattle, Babylon Purple, Gloriosa çeşitlerinde verim, çiçek çapı, bitki boyu, gövde adedi, bitki gövde çapı, çiçek sapı uzunluğu, çiçek sapı kalınlığı, tomurcuk sayısı, tomurcuk çapı, vazo ömrü üzerine etkilerini belirlemek amacıyla gözlem ve ölçümler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar; gölge uygulamalarının (%35 ve %55) kontrole göre hem verim hem de kalite açısından daha olumlu etkiler meydana getirdiğini göstermiştir. Çeşitler arasında verim bakımından; Le Castel çeşidi %35 ve %55 gölge uygulamasında diğer çeşitlere göre ilk grupta yer almıştır. Çiçek sap uzunluğunda; Babylon Purple %35 gölge uygulaması ile Gloriosa %55 gölge uygulaması başarılı sonuç vermiştir. Çiçek çapı ölçümlerinde ise; üçüncü ölçümde Babylon Purple %35 gölge uygulaması (249.05 mm) en iyi sonucu vermiştir. Bu durum tomurcuk çapını da doğrudan etkilediğinden dolayı Babylon Purple en iyi sonucu vermiştir. Tomurcuk sayısı ve gövde sayısının en fazla Le Castel çeşidinde olduğu tespit edilmiştir. Bitki boyu ölçümlerinde ise; Babylon Purple önemli iken ölçüm 2'de %55 uygulamasında bulunan Gloriosa çeşidi öne çıkmıştır. Bu çalışma sonucunda; çiçek çapı ölçümlerinde gölgeleme arasında önemli fark olduğu ve %35 gölge uygulamasının tüm çeşitler için ideal olduğu sonucuna varılmıştır. Tokat ekolojik koşullarında; çiçek çapı bakımından Babylon Purple ve Gloroisa öne çıkarken, verim bakımından Le Castel önemlidir. Kullanılan çeşitler dış mekan süs bitkisi olarak kullanılabilmesinin yanı sıra, Le Castel çeşidinin kesme çiçek olarak da yetiştirilebileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, different shadowing applications have been tried in Dahlia spp. The study was conducted in the experimental field belonging to the Agricultural Application and Research Directorate of Gaziosmanpaşa University/Tokat in 2017. Observations and measurements (yield, flower diameter, plant height, stem name, flower stem length, diameter, flower diameter, flower stem thickness, bud number, bud diameter, vase life) were carried out in order to determine the effects of on Dahlia spp. 's varieties which Le Castel, Seattle and Babylon Purple. The results were showed that shadowing applications (35% and 55%) had more positive effects on both efficiency and quality than the control. In terms of yield; Le Castel variety was detected in the first group according to the other varieties in 35% and 55% shadowing application. Babylon Purple with 35% shadowing application and Gloriosa 55% shadowing application have been successful application on flower stem length. Babylon Purple 35% shadowing application (249.05 mm) was the best result in flower diameter measurements (in the third measurement ). Babylon Purple gave the best result because directly affected the bud diameter. It has been determined that the number of buds and the number of hulls are the Le Castel variety. In plant height measurements; while Babylon Purple was important in the measurements, the Gloriosa variety came to the fore in 55% of the measurements. As a result of this study; the important difference between shading in flower diameter measurements is that 35% shadowing application is ideal for all varieties. Babylon Purple, Gloriosa is preferred over flower, Le Castel can be recommended in terms of yield in Tokat ecological conditional. The ability to use as outdoor ornamental plant varieties used, as well as Le Castel is recommended cultivars can be grown as cut flowers.