K-Jacobsthal ve k-Jacobsthal Lucas dizilerinin binom dönüşümleri
Binom transformations of k-Jacobsthal and k-Jacobsthal Lucas sequences
- Tez No: 517159
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada k-Fibonacci, k-Lucas ve k-Jacobsthal, k-Jacobsthal Lucas sayı dizilerinin binom, k- binom, artan k- binom, azalan k- binom, dönüşümleri tanımlanacaktır. Bu dizilerin yineleme bağıntıları, Binet formülü, üreteç fonksiyonu gibi çeşitli özellikleri araştırılacaktır. Ayrıca bu binom dönüşüm dizilerinin elemanlarını Pascal üçgeni tanımlayarak elde edilmiştir. Bu elemanları hesaplayan bir matlab programı da ek olarak verilmiştir. Farklı tipteki üreteç fonksiyonları kullanılarak sayı dizilerine ait çeşitli özellikler elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all the special integer sequences are defined briefly by giving some basic properties. And the binom transformations are given. In this study, we define the binomial, k-binomial,rising and falling transforms for k-Fibonacci, k-Lucas, k-Jacobsthal, k-Jacobsthal Lucas sequences. We investigate some properties of these sequences such as recurrence relations, Binet's formula, generating functions and in the sequel of this study we denote Pascal Jacobsthal triangle and a matlab programme for finding the elements of these binomial transformation sequences.