Atatürk döneminde Denizli (1923-1938)
Atatürk period of Denizli (1923-1938)
  1. Tez No: 51717
  2. Yazar: TAHİR KODAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AZMİ SÜSLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
136 ÖZET Bu çalışma, tarihi bir bütün olarak anlayabilmek amacıyla, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yaygınlaşmaya başlayan“şehir tarihçiliği”çerçevesinde kalınarak hazırlanmıştır. Bu çalışmanın hazırlanmasındaki diğer amaçlardan birisi de Atatürk'ün yapmış olduğu inkılâpların Denizli ve çevresinde meydana getirdiği değişme ve gelişmeleri tespit edebilmektir. Bu anlamda Ankara ve Ankara dışı yani merkez-çevre ilişkilerini ortaya koyabilmektir. Bu amaçlar doğrultusunda Atatürk'ün sivil hayatı (1923-1938) boyunca, Denizli merkezini temel tutarak ve bazı konularda Denizli'nin çevresini de kapsama alarak, Denizli'de meydana gelen tarihî, siyasî, sosyal-kültürel, iktisadî ve ticarî hayat gibi çok çeşitli anlatılarda bilgiler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu onbeş yıllık süre içerisinde her alandaki gelişmeleri anlayabilmek ve şehir, kasaba tarihi yazma metodu gereği olarak, Denizli'nin 1923 yılından önceki tarihî ve coğrafî durumu hakkında da kısaca bilgi verilmeye çalışılmıştır. Bu nedenle çalışmamızın“giriş”kısmında, Denizli'nin coğrafî özellikleri dikkate alınarak, Denizli'nin stratejik önemi ve sahip olduğu tabî avantajlar açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu kısmında Denizli'nin Türklerin fethinden önceki ve Türkler (Selçuklular, Beylikler, Osmanlılar) zamanındaki tarihî-siyasî, sosyal ve kültürel,iktisadî durumu hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Yine bu kısmı içerisinde Kurtuluş Savaşı öncesininde ülkenin genel durumu, Denizli'ninde içinde bulunduğu Güneybatı Anadolu'nun emperyalist güçlere peşkeş çekilmesi ve buna karşı olarak da kahraman Denizli halkının, Denizli ve çevresindeki Millî Mücadele hizmetleri hakkında kısaca bilgiler verilmiştir. Giriş kısmından sonra altı ana bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde, Atatürk döneminde (1923-1938) Denizli'de meydana gelen tarihî ve siyasî olaylar anlatılmıştır. Ayrıca bu bölümde Denizli'nin bu süre içerisindeki fizikî durumu, siyasî gelişmeler ve Denizli-Ankara irtibatı dikkate alınarak incelenmiştir. Bu çalışmanın ikinci bölümünde, Denizli'nin Atatürk dönemindeki (1923-1938) idarî durumu açıklanmaya çalışılmıştır. Bu dönemdeki idarî yapıyı ve bu yapıda meydana gelen değişiklikleri tam anlamıyla anlamak için, Denizli'nin 1923 yılından önceki idarî durumuna da kısaca temas edilmiştir. Üçüncü bölümde, Denizli'nin bu süre içerisindeki demografik durumu üzerinde durulmuştur. Bu bölümde, Denizli ve çevresindeki nüfusun menşei üzerinde durulduktan sonra. 1926 Denizli Vilayet Tahriri (Sayımı), 1927 ve 1935 Türkiye Genel Nüfus Sayımı sonuçlan dikkate alınarak, ayrıntılı ve karşılaştırmalı tespitler yapılmıştır. Ayrıca bu bölüm içerisinde, Denizli'deki“azınlıklar”ın dununu ortaya konulmuştur.137 Dördüncü bölümde İse Atatürk döneminde Denizli'nin sosyal ve kültürel hayatı konu edilmiştir. Bu bölümde, Denizli ve çevresinde Cumhuriyetin ilanından önce de mevcut olan Türk- İslâın kültür unsurları gözden geçirilirken, aynı zamanda Cumhuriyetin ilanından sonra Atatürk'ün inkılâpları ve kamu oyunun bilinçlenmesi ile kültür unsurlarında meydana gelen değişiklikler üzerinde de durulmuştur. Ayrıca diğer sosyal ve kültürel alanlardaki (eğitim, sağlık, sosyal, teşkilatlanma, kültür) değişme ve gelişmeler ortaya konulmuş, sonuçlara varılmıştır. Beşinci bölümde, Denizli'nin bu süre içerisindeki iktisadî ve ticari hayatı konu edinilmiştir. Bu on beş yıllık zaman içerisinde Denizli'nin sanayisi, tanını, ticareti ve hayvancılığı gibi üretim ve geçim faaliyetleri üzerinde durularak, fazla ayrıntıya kaçmadan bilgiler verilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise, konu ve anlam bütünlüğünü sağlamak amacıyla, Mustafa Kemal Atatürk'ün hastalığı ve ölümü ile, Atatürk'ün ölümünün Denizli ve çevresindeki yankılan, bu dunun karşısında Denizli kamu oyunun tutumu açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
tas ABSTRACT This thesis was prepared according to the method of history. One of the aims of this study is to show die relationship Atatürk trough the years (1923-1938) between Denizli and Ankara. Another aim is what Atatürk had done trough Denizli revolution and the development and changing which were happened after that. Because of that, these aims were right through the years 1923-1938 according to die information and acknowledgments which were given from die historical, political, social, cultural, economical and commercial life. The introduction of our study is to describe and explain the geographical specialties of Denizli and its historical situation before die year of 1923. After die introduction, our study is devided in to six sections; The first section is about the explanation of the historical and political events which were happened in Denizli during the Atatürk's period in 1923-1938. The section is about the explanation of managing events during the Atatürk's period in 1923-1938. Beside that, İn order to know better the managing state, we explained the managing state of Denizli before the year of 1923. The third section is studying the demographic state of Denizli through the years of 1923-1938 and the information which were given about that. In this section also after the acknowledgments which were given about the being of Denizli people. They were given other information about the statistic resolution in die years of 1927 and 1935. Beside that in this section also there is an explanation of the (foreign people) of Denizli. The fourth section is about the social and cultural state of Denizli life. The explanation of the cultural of Denizli Turkish-Islam before the republic announcement and after it. Beside diat in diis section there were the cultural, social, educational changing, developing and the conclusions of them. The fifth section is about the subject of Denizli economical and commercial life. The acknowledgments which were given about Denizli commerce, agriculture and animal breeding in the years (1923- 1938). The last section of our study is about the death of Atatürk and die explanation of the feelings and effects of Atatürk's death on Denizli people.