Koroner arter bypass sonrası telefonla hemşire danışmanlığının yaşlı hastaların otonomi düzeyine etkisi
The effect of nurse telephone consultation on the level of autonomy of older patients following coronary artery bypass surgery
  1. Tez No: 517197
  2. Yazar: FİGEN DIĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜ YILDIZ FINDIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Geriatri, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Geriatrics, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma koroner arter bypass sonrası telefonla hemşire danışmanlığının yaşlı hastaların otonomi düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma 2 Aralık 2015- 10 Ocak 2017 tarihleri arasında bir üniversite hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'nde, 64 hastanın (32 deney 32 kontrol grubu) katılımı ile randomize kontrollü, deneysel bir araştırma olarak yapıldı. Bireysel, kurumsal ve etik kurul izinleri alındı. Veri toplama aracı olarak“Hasta Tanım Formu”,“Telefon Danışmanlığı İzlem Formu”ve“Otonomi Değerlendirme Ölçeği”kullanıldı. Hastalara“Taburculuk Eğitimi Rehberi”doğrultusunda taburculuk eğitimi verildi ve otonomi değerlendirme ölçeği uygulandı. Hastaların iletişim bilgileri (telefon) alındı. Araştırmacının iletişim bilgisi sadece deney grubundaki hastalara verildi. Deney grubundaki hastalara taburculuk sonrası telefonla hemşire danışmanlığı yapıldı. Hastalara 6 haftanın sonunda otonomi değerlendirme ölçeği tekrar uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Bağımsız Örneklem t Testi, İki Yönlü Varyans Analizi, Ki-Kare Wilcoxon Signed Rank Test, Mann Whitney U ve Pearson Korelasyon kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of nurse telephone consultation on the level of autonomy of older patients following coronary artery bypass surgery. The study was undertaken as randomize controlled experimental research over the period December 2, 2015 - January 10, 2017 at the Cardiovascular Surgery Clinic of a university hospital with the participation of 64 patients (32 experimental, 32 control group). The consent of the individuals and permission from the institution and its ethics committee was obtained. A“Patient Descriptive Form,”“Telephone Consultation Follow-up Form”and the“The Functional Autonomy Measurement System (SMAF)”were used as data collection tool. The patients were given discharge education as per the“Discharge Education Guide”and the SMAF was implemented. The patients' contact information (telephone) was taken. The researcher's contact information was only provided to the experimental group. The patients in the experimental group were provided with nurse telephone consultation after discharge. At the end of 6 weeks, the SMAF was administered to the patients once again. In the evaluation of the data, descriptive statistics, the Independent Samples t-test, Two-way Anova, Chi-square, Wilcoxon Signed Rank Test, Mann Whitney U and Pearson's Correlation were used.