Kolonoskopi yapılan hastalarda eğitim kitapçığının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluating the effectiveness of education booklet in the patients undergoing colonoscopy
  1. Tez No: 517198
  2. Yazar: ZEYNEP KIZILCIK ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜ YILDIZ FINDIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, kolonoskopi yapılan hastalarda eğitim kitapçığının etkinliğinin değerlendirilmesi amacı ile yapıldı. Araştırma 01 Mart 2016–30 Kasım 2016 tarihleri arasında bir üniversitesi hastanesininendoskopi ünitesinde günübirlik veya genel cerrahi servisinde yatarak tedavi gören 128 hastanın (64 deney, 64 kontrol grubu) katılımı ile randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Bireysel, kurumsal ve etik kurul izinleri alındı. Veri toplama aracı olarak“Hasta Tanım Formu”,“Bağırsak Hazırlığına Uyum Değerlendirme Formu”,“Durumluk-Süreklilik Kaygı Ölçeği”,“Kolonoskopi Sonrası Hasta İzlem Formu”ve“Bağırsak Hazırlığı Kalitesi Değerlendirme Formu”ve“Hasta Memnuniyet Anketi”kullanıldı. Deney grubundaki hastalara yazılı bilgiye ek olarak kolonoskopi eğitim kitapçığı rehberliğinde yüz yüze bilgilendirme yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Kolmogorov-Smirnov Normalite testi, Bağımsız Örneklem t testi, Ki-Kare, Mann Whitney U, kovaryans analizi ve Spearman Korelasyontestleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effectiveness of education booklet in the patients undergoing colonoscopy. The randomized controlled study was conducted over the period March 1, 2016 - November 30, 2016 at the endoscopy unit of a university hospital with the participation of 128 (64 experimental and 64 control) outpatients and general surgery ward inpatients. The consent of the individuals, permission from the institution and its ethics committee was obtained. The“Patient Descriptive Form”,“Bowel Preparation Adaptation Assessment Form,”“State-Trait Anxiety Inventory,”“Post-colonoscopy Follow-up Form,”“Bowel Preparation Quality Assessment Form”and the“Patient Satisfaction Questionnaire”were used as data collection instruments. In addition to the written information provided to the patients in the experimental group, face-to-face interviews were conducted, guided by colonoscopy education booklet. In the evaluation of the data, descriptive statistics, the Kolmogorov-Smirnov Normality test, Independent Samples t-test, Chi-square, Mann Whitney U, covariance analysis and Spearman Correlation were used.