TNFRSF11A geni varyasyonlarının BRCA1 ve/veya BRCA2 mutasyonu saptanan hastalarda, meme kanseri gelişim riski üzerine etkilerinin araştırılması
Investigating the effects of TNFRSF11A gene variations on the risk of the breast cancer development on patients carrying BRCA1 and BRCA2 mutations
- Tez No: 517199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Onkoloji, Genetics, Oncology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen malignitedir ve kadınlarda kanserden ölümlerin başlıca nedenlerinden birisidir. Etiyolojisinde çevresel faktörlere maruz kalma, endojen hormonlar ya da genetik yatkınlık gibi çok sayıda faktör rol oynar. Genetik yatkınlıktan sorumlu olan BRCA1 ve BRCA2 genlerindeki germline mutasyonlar risk faktörleri olarak en başta gelmektedir. TNFRSF11A, osteoklast aktivasyonu ve gelişimi için gerekli bir gendir. Aynı zamanda, gebelik sırasında meme bezinin laktasyonunun formasyonu için de temel teşkil eder. Yapılan çalışmalarda TNFRSF11A, BRCA1 mutasyon taşıyıcısı olan farelerde meme karsinogenezini önemli düzeyde etkilediğinden dolayı, kalıtımsal BRCA1/2 mutasyonuna sahip kadınlarda meme kanseri riskinin genetik düzenleyicileri olarak TNFRSF11A'yı kodlayan sorumlu lokusların rolü belirlenmiştir. Bu nedenle BRCA1/2 mutasyonu nedeni ile oluşan meme kanserinin etyolojisinde TNFRSF11A'nın bir rolünün olabileceği öngörülmektedir. Çalışmamızda, BRCA1 veya BRCA2 patojenik varyasyon taşıyıcısı meme kanserli olgularda, TNFRSF11A geni rs9646629, rs4485469, rs34739845, rs4941129, rs17069904, rs884205 tek nükleotid polimorfizmlerinin meme kanseri gelişim riski üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya BRCA1 veya BRCA2 patojenik varyasyon saptanan 23 hasta ve BRCA1 veya BRCA2 patojenik varyasyon saptanmayan 28 hasta, kontrol grubu olarak da 55 sağlıklı kişi dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hasta ve kontrol grubunda periferik venöz kandan genomik DNA izolasyonları yapılarak, kullanılan kitin protokolüne uygun olarak gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu yöntemiyle, tek nükleotid polimorfizmleri için allelik diskriminasyon yapılarak genotipler belirlendi. Yapılan analizler sonucunda TNFRSF11A geni rs9646629, rs4485469, rs34739845, rs4941129, rs17069904, rs884205 tek nükleotid polimorfizmleri ile BRCA1 veya BRCA2 patojenik varyasyon taşıyıcısı meme kanserli hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p >0.05).
Özet (Çeviri)
Breast cancer is a malignant cancer type most often seen on females and is responsible for most of the deaths in women by cancer. A lot of factors are involved in its etiology, such as environmental factors, endogenous hormones or genetic predisposition. One of the leading risk factors are the germline mutations that happens in BRCA1 and BRCA2 genes. TNFRSF11A is a gene required for osteoclasts activation and evolution. At the same time it is the basis for formation of lactation in mammary gland during pregnancy. In studies, because TNFRSF11A, BRCA1 triggered breast cancerogenesis significantly in mutation carrying rats, the loci responsible for coding RANK as breast cancer risks genetic regulator in females with genetic BRCA1/2 mutation was identified. For this reason it is thought that TNFRSF11A might play a role in breast cancer etiologies that happen because of BRCA1/2 mutation. In our research, the aim was to investigate the effects of TNFRSF11A gene rs9646629, rs4485469, rs34739845, rs4941129, rs17069904, rs884205 single nucleotide polymorphisms on breast cancer development in BRCA1 or BRCA2 pathogenic variation carrier phenomenon with breast cancer. The research was conducted on 23 patients diagnosed with BRCA1 or BRCA2 pathogenic variation and 28 patients that didn't have any trace of BRCA1 or BRCA2 pathogenic variation, and 55 healthy people included as a control group. Genotypes were determined on patients and control group included in the research by isolating the DNA from peripheral venous blood, using the polymerases chain reaction system in accordance with the protocol of the kit used, and by allelic discrimination for single nucleotide polymorphisms. In the light of the analyses performed, no statistically significant differences were found between TNFRSF11A gene rs9646629, rs4485469, rs34739845, rs4941129, rs17069904, rs884205 single nucleotide polymorphisms and breast cancer patients carrying BRCA1 or BRCA2 pathogenic variation.