Yeni tanı almış Romatoid Artrit hastalarında TNFRSF11A geninin ekzon 5 bölgesi ve bu bölgede tespit edilen patojenitenin Romatoid Artrit prognozu, tedavi yanıtı ve hastalık aktivitesi üzerine etkisi
The effect of exon 5 region of TNFRSF11A gene and pathogenicity detected in this region on Rheumatoid Arthritis prognosis, treatment response and disease activity in newly diagnosed Rheumatoid Arthritis patients
- Tez No: 839838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL BAKIRCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
GİRİŞ: Romatoid artrit (RA), etiyolojisi bilinmeyen, genetik yatkınlığı olan sistemik, kronik ve inflamatuar bir hastalıktır. RA riskiyle ilişkili bir dizi genomik lokus tanımlanmıştır. 18q21 bölgesi de bu bölgelerden birisidir. Bu bölgede yer alan TNFRSF11A geni de kemik rezorpsiyonunda rol alan nükleer faktör kappa-B reseptör aktivatörünü (RANK) kodlar. Bu proteinin tüm dokularda eksprese edildiği gösterilmiş olup Osteoklast farklılaşma faktörü (ODF veya RANKL), osteoklastogenez için önemli bir sinyale aracılık eder. TNFRSF11A gen proteininin birden çok fonksiyonel yolakta yer aldığı bilinmekte olup kemik yenilenmesi belirgin rolü bulunmaktadır. Çalışmamızdaki amaç, yeni tanı almış RA hastalarında TNFRSF11A geninin ekzon 5 bölgesi ve bu bölgede tespit edilen patojenitenin RA prognozu, tedavi yanıtı ve hastalık aktivitesi üzerine etkisini değerlendirmektir. MATERYAL METHOD: SBÜ Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Anabilim Dalı Romatoloji Bilim Dalı ve Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Romatoloji Bilim Dalı Polikliniğine Mart 21-Ocak 23 tarihleri arasında başvuran ve ACR/EULAR 2019 RA için Sınıflandırma Kriterleri'ne göre RA tanısı alan, 57 yeni tanı RA'lı hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların fizik muayeneleri ve romatolojik muayeneleri yapıldı ve rutin laboratuvar tetkikleri ile CRP, ESH, ANA, Anti-CCP ve RF düzeyleri istendi. VAS, DAS28, CDAI, SDAI, HAQ skorları hesaplandı. Hastalardan alınan kan numunelerinden genetik PCR analiz yöntemi ile TNFRSF11A geninin ekzon 5 bölgesi çalışıldı. Hastalara ACR/EULAR 2019 RA kılavuzuna göre ilk basamak tedavi olan MTX başlandı. 6. Ay sonrasında kontrol için polikliniğe başvuran hastalarda medikal tedavi yanıtı ve hastalığın aktivitesi yeniden değerlendirildi. Çalışmada RA hastalık aktivite skorları olan VAS, DAS28, CDAI, SDAI, HAQ skorları değerlendirildi. BULGULAR: TNFRSF11A geni ekzon 5 bölgesi polimorfizm saptanan hastalar ile polimorfizm saptanmayan hastalar arasında hastalarda yaş ve VKİ açısından anlamlı bir fark saptanmadı(p>0,05). İlk başvuru anına göre tedavi MTX tedavisi başladıktan sonra DAS28-CRP, CDAİ ve SDAİ ile ölçülen hastalık aktivitesi değerlerinde 6. ayda anlamlı gerileme görülmesine rağmen, polimorfizm pozitif olan hastalar ile negatif olanlar arasında anlamlı fark tespit edilmedi (p > 0,05). Hastalarda ilk başvuruda varyant negatif olanların ortanca sedim ve CRP düzeyleri pozitif olanlara göre düşük olduğu görüldü ancak sonuçlar istatiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). Çalışmada varyant pozitifliği saptanan hasta grubunun tedavisine biyolojik ajan eklenme oranı, negatif olan gruba göre daha az olarak tespit edildi ancak istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). SONUÇ: Çalışmamızda RA prognoz, tedavi yanıtı ve hastalık aktivitesi açısından TNFRSF11A geninin ekzon 5 bölgesi polimorfizmleri arasında istatistik anlamlılığa ulaşan ilişki bulunamamasına rağmen polimorfizme sahip olanlarda sayısal olarak daha az oranda biyolojik tedavi ihtiyacı olması ve başlangıç CRP düzeylerinin daha düşük olması eğiliminde olması polimorfizm tespit edilen hastalarda daha iyi kliniğe sahip olabileceğini düşündüren bulgulardı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Rheumatoid arthritis (RA) is a systemic, chronic, inflammatory disease of unknown etiology and genetic predisposition. A number of genomic loci associated with RA risk have been identified. The 18q21 region is one of these regions. The TNFRSF11A gene located in this region encodes receptor activator of nuclear factor kappa-B receptor (RANK) involved in bone resorption. Osteoclast differentiation factor (ODF or RANKL), which has been shown to be expressed in all tissues, mediates an important signal for osteoclastogenesis. TNFRSF11A gene protein is known to be involved in multiple functional pathways and has a prominent role in bone regeneration. The aim of our study was to evaluate the effect of exon 5 region of TNFRSF11A gene and pathogenicity detected in this region on RA prognosis, treatment response and disease activity in newly diagnosed RA patients. MATERIAL METHOD: Fifty-seven patients with newly diagnosed RA who were admitted to SBU Antalya Training and Research Hospital Department of Internal Medicine, Division of Rheumatology and Department of Physical Medicine and Rehabilitation, Division of Rheumatology Outpatient Clinic between March 21 and January 23 and diagnosed with RA according to ACR/EULAR 2019 Classification Criteria for RA were included in the study. All patients underwent physical and rheumatologic examinations and routine laboratory tests including CRP, ESR, ANA, Anti-CCP and RF levels were ordered. VAS, DAS28, CDAI, SDAI, HAQ scores were calculated. Exon 5 region of TNFRSF11A gene was studied by genetic PCR analysis method from blood samples obtained from the patients. Patients were started on MTX, the first-line treatment according to the ACR/EULAR 2019 RA guidelines. After 6 months, medical treatment response and disease activity were re-evaluated in patients who applied to the outpatient clinic for control. RA disease activity scores of VAS, DAS28, CDAI, SDAI, HAQ scores were evaluated in the study. FINDINGS: There was no significant difference in age and BMI between patients with TNFRSF11A gene exon 5 region polymorphism and patients without polymorphism (p>0.05). Although a significant regression was observed in the disease activity values measured by DAS28-CRP, CDAI and SDA at 6 months after the initiation of Mtx treatment, no significant difference was detected between patients with positive polymorphism and those with negative polymorphism (p > 0.05). The median sediment and CRP levels of variant negative patients at initial presentation were lower than those of positive patients, but the results were not statistically significant (p>0.05). In the study, the rate of adding biological agents to the treatment of the variant-positive patient group was found to be less than the negative group, but it was not statistically significant (p>0.05). CONCLUSIONS: In our study, although no statistically significant association was found between polymorphisms in the exon 5 region of the TNFRSF11A gene in terms of RA prognosis, treatment response and disease activity, the fact that patients with polymorphisms had a numerically lower need for biological treatment and a tendency for lower initial CRP levels were findings suggesting that patients with polymorphisms may have a better clinical outcome.