Hemodiyaliz uygulanan hastalarda yorgunluk ile sosyal destek arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between chronic renal failure hemodialysis patients' fatigue and social support
  1. Tez No: 517209
  2. Yazar: ALİ YAŞKESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİRE YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Hemodiyaliz uygulanan hastalarda yorgunluk ile sosyal destek arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Mersin Nefroloji Özel Diyaliz Ünitesinde hemodiyaliz uygulanan 119 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri hemodiyaliz uygulanan hasta bireylerin tanıtıcı bilgilerini içeren ''Kişisel Bilgi Formu'', hemodiyaliz uygulanan hastaların yorgunluk düzeyini belirlemek amacı ile '' Piper Yorgunluk Ölçeği'', ve hemodiyaliz hastalarının sosyal destek düzeylerini belirlemek için ''Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'', kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerden minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. İki bağımsız sürekli değişken ortalamasının karşılaştırılmasında Student's t Testi, ikiden fazla bağımsız sürekli değişken ortalamasının karşılaştırmasında Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve post hoc test olarak Tukey testi kullanılmıştır. Çalışmada hemodiyaliz uygulanan hastaların yaş ortalamaları 60,49 olup, % 57,85'inin 60 yaş ve üzerinde olduğu bulunmuştur. Hastaların %79,10'u erkek, %80,17'si evli, %85,12'si çocuk sahibi, %33,88'i ortaokul/lise mezunu olup, %36,36'sının çekirdek aile tipine sahip olduğu, %87,60'nin herhangi bir işte çalışmadıkları, %41,67'sini geliri gidere denk olanların oluşturduğu ve %12,40'nın yalnız yaşayanlar olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada çocuk sahibi olanların, eğitim düzeyi düşük olanların, herhangi bir işte çalışmayanların yorgunluk puan ortalamalarının yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the relationship between hemodialysis patients' fatigue and social support. The sample of the study included 119 hemodialysis patients at Mersin University's Health Research and Practice Center and Private Mersin Nephrlogy Dialysis Center. The data were collected using a socio-demographic information form, the Piper Fatigue Scale (PFS) to determine their fatigue levels and the Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) to assess their social support levels. As descriptive statistics, minimum and maximum scores, means and standard deviations were used. Two independent continuous variables were compared using Student's t-test. Comparison of more than two independent continuous variables was done using the one-way ANOVA test, and the Tukey test was used as a post hoc test. The mean age of the participants was 60.49 years, and 57.85% of them were over 60. Of the patients, 79.10% were male, 80.17% were married, and 85.12% had children. Of them, 33.88% had completed primary or secondary school, 36.36% had nuclear families, and 87.60% were unemployed. Finally, 41.67% had the same levels of income and expenditures, and 12.40% lived alone.