Gençlerin çatışma eğilimleri ile ana babalarının onlarda algıladıkları çatışma eğilimlerinin karşılaştırılması
Comparison of adolescences conflist tendecies with parents perceived conflict tendencies at them
- Tez No: 51723
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜSTÜN DÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu araştırmada bir grup gencin çatışma eğilimlerinin ana babalar tarafından nasıl algılandıkları incelenmiştir. 30 kız ve 30 erkek öğrenci ile ana babalarına Dökmen'in geliştirmiş olduğu Çatışma Eğilim Ölçeği (1986) uygulanmıştır. Ana babalarda Ç.E.Ö. verilirken çocuklarının bunu nasıl doldurabileceklerini tahmin ederek doldurmaları istenmiştir. Ç.E.Ö. değerlendirilirken yönelim çatışmaları, kapsam çatışmaları, karma çatışmalar, diğer çatışmalar ve toplam puanlar olmak üzere beş grupta ele alınmıştır. Elde edilen bulgular kız ve erkek olmak üzere iki ayrı grupta, gencin kendisi, annesi ve babasının değerlendirmeleri ele alınarak incelenmiştir. Yönelim çatışmaları açısından babaların kız çocuklarında, erkek çocuklarına oranla daha fazla çatışma algıladıkları bulunmuştur (p.05; F=1.77, sd=2/116,p>.05). Sonuç olarak, yönelim çatışmalarında babalar kız çocuklarım, kapsam ve karma çatışmalarında hem anneler hem de babalar çocuklarım tanıyamamakta, onlarla empati kurmada başarılı olamamaktadırlar. Ancak çatışma eğilim ölçeğinin toplam sonuçlan açısından baktığımızda ana babaların çocuklarım tanıyabildiklerini söyleyebiliriz. -52-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the tendencies of conflict of a group of adolescences have been investigated how to being perceived by their parents. DÖKMEN's Conflict Tendency Scale (1986) has been applied on 30 boys, 30 girls and their parents. While Conflict Tendency Scale (CTS) is given to parents, the guesses of parents are wanted about their own children how to fill this scale. CTS was considered in five parts such as directional conflicts, content conflicts, mixed conflicts, other conflicts and total scores, statistical datas were examined as child's evaluation, mother's evaluation, father's evaluation, in two groups as boys and girls. According to results, fathers perceive at daughters more directional conflicts than sons. However, in the area of content and mixed conflicts, both mothers and fathers perceived more conflicts than their children have. In other conflicts and total results, there is no meaningful difference between the level of conflict which is perceived at children by then- parents and the level of conflict which children perceived. As a result, fathers can't understand their daughters about directional conflicts; either mothers or fathers can't understand their children about content and mixed conflicts; they can't be succeed in empathy with them. But when we saw the CTS's total results, we can say that parents can understand their children. -53-