Türkiye'de ve Irak'ta çocuk hakları
Children's rights in Turkey and Iraq
  1. Tez No: 764054
  2. Yazar: HEERSH ABDULRAHMAN AHMED TALABANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çocukluk tarihi, geçmişteki toplumlar hakkında çok şey ortaya koyan, aynı zamanda geçmiş koşullar ile güncel konular ve eğilimler arasındaki bağlantıları ortaya çıkaran zengin ve büyüyen bir alandır. Çocuk hukuku temelde, normlar ve kurallar kapsamında çocukların aile ve toplum çerçevesinde muhafaza edilmesi ve zayıf durumda olan çocuğun destekleme bilmesi maksadını taşımaktadır. Çocukların hukuk düzeni ile tehlikeli durumlardan uzak, kendilerini koruma altına alabilecekleri ortamlarda yaşamlarını sürdürmeleri çocuk hukuku ile sağlanmaya çalışılmaktadır. Çocuklar ve gençler, yetişkinlerle genel insan haklarına ve ayrıca özel ihtiyaçlarını tanıyan özel haklara sahiptir. Çocuklar ne anne babalarının malı ne de aciz hayır işleridir. Onlar insandır ve kendi haklarına tabidirler. Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, çocukların tam potansiyellerini geliştirmeleri için gerçekleştirilmesi gereken hakları ortaya koymaktadır. Sözleşme, çocuğun yaşına ve gelişim aşamasına uygun hak ve sorumluluklara sahip bir birey ve bir ailenin ve topluluğun bir üyesi olarak bir vizyon sunmaktadır. Sözleşme, çocuk haklarını bu şekilde tanıyarak, çocuğun bütününe odaklanmaktadır. Bu çalışma ile uluslararası hukukta yaşanan gelişmelere paralel bir şekilde Türkiye ve Irak hukuk sistemlerinde çocuk haklarının gelişimi incelenecektir. Anahtar Kelimeler; Çocuk, Hak, Çocuk Hakları Sözleşmesi, Türkiye, Irak.
Özet (Çeviri)
Childhood history is a rich and growing field that reveals much about past societies, but also reveals the connections between past conditions and current issues and trends. Child law basically aims to protect children within the framework of the family and society within the scope of norms and rules and to support the weak child. Children's law tries to ensure that children live in environments where they can protect themselves, away from dangerous situations with the legal order. Children and young people have the same general human rights as adults, but also special rights that recognize their special needs. Children are neither the property of their parents nor a weak charity. They are human and subject to their own rights. The Convention on the Rights of the Child sets out the rights that must be realized for children to develop to their full potential. The Convention provides a vision as an individual with rights and responsibilities appropriate to the child's age and stage of development, and as a member of a family and community. By recognizing the rights of the child in this way, the Convention focuses on the child as a whole. In this study, the development of children's rights in the legal systems of Turkey and Iraq will be examined in parallel with the developments in international law. Keywords; Child, Right, Convention on Children's Rights, Turkey, Iraq.