Spor takımlarındaki yıldız oyuncu marka imajı ve taraftar kimliğinin sponsor ürünlerini satın alma niyetine etkisi
The effect of star player's brand image in sport teams and fan identification on sponsor's products purchase intention
  1. Tez No: 517237
  2. Yazar: FERHAT KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ŞAHİN DÖLARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Spor, dünya üzerindeki tüm insanlar tarafından aynı şekilde algılanan bir aktivite ve insanların ortak dili durumundadır. Spor pazarlaması ise spor tüketicilerinin istek ve ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılan bütün faaliyetlerdir. Spor pazarlaması üç şekilde gerçekleşebilir. Bunlar; sporun bir ürün olarak pazarlanması, spor araç gereçlerinin pazarlanması ve endüstriyel ürünlerin tanıtımı - pazarlanması için sporun veya spor figürlerinin (takım, oyuncu, teknik direktör vs.) kullanılmasıdır. Spor sponsorluğu endüstriyel ürünlerin tanıtımında en yaygın kullanılan faaliyetlerden birisidir. Gün geçtikçe sponsorluğa daha fazla yatırım yapılmakta, yıllardır sponsorluk türleri arasında en fazla yatırım yapılan alan ise spor sponsorluğu olmaktadır. Bu nedenle araştırmanın asıl amacı spor sponsorluğu yapan kuruluşlara karşı tüketicilerde satın alma niyeti oluşumunu ve bu niyeti etkileme gücüne sahip olduğu düşünülen bazı değişkenleri incelemektir. Araştırmada spor takımlarında bulunan yıldız oyuncuların, takımı destekleyenlerde ya da henüz desteklemeyenlerde taraftar kimliği oluşumuna ve gelişimine etkisi incelemektir. Bunun yanı sıra taraftar kimliğinin sponsor ürünlerini satın alma niyetine etkisi incelenmiştir. Ayrıca spor takımlarında yer alan yıldız oyuncuların, taraftarların sponsor ürünlerini satın alma niyeti üzerindeki etkisi de çalışmada incelenmektedir. Tüm bu amaçlar doğrultusunda Spor Toto Süper Lig'de 2016-2017 sezonu devam ederken; Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarı olan örneklem grubu seçilerek anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Verilerin analizinde yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Çalışma sonucunda spor takımlarında bulunan yıldız oyuncuların marka imajının, hem taraftar kimliğine hem de sponsor ürünlerini satın alma niyetine etki ettiği görülmüştür. Ayrıca taraftar kimliğinin de sponsor ürünlerini satın alma niyetine etkisi de literatürde yer alan diğer çalışmalar tarafından da desteklenirken, çalışmaya ait araştırma modelini oluşturan değişkenler arasında güçlü etkiler bulunmuştur. Ayrıca yıldız sporcu marka imajının sponsor ürünlerini satın alma niyetine hem doğrudan hem de taraftar kimliği üzerinden dolaylı etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sport is an activity and people's common language that is perceived in the same way by all the people in the World. Sports marketing is all the activities aimed at meeting the wishes and needs of the sports consumers. Sports marketing can take place in three ways. These are; marketing the sport as a product, sports tools marketing and using sports figures (team, player, coach, etc.) for the promotion and marketing of industrial products. One of the most used activity to promote industrial products is sports sponsorship. More and more sponsorships are being invested day after day and sports sponsorship has been the most invested area among the sponsorship types for years. For this reason, the main aim of the study is to examine the formation of buying intentions towards consumers and the variables that are thought to have the power to influence that intention. In this study, it has been surveyed that the influence of the star players in the sports teams on the formation and development of the fan identification in those who support the team or those who do not support it yet. In addition to this, the influence of the fan identification on the intention to purchase of sponsor products, has been surveyed. Also, the influence of star players on sport teams 'intention to purchase sponsors' products is studied. In line with all these aims, while the 2016-2017 season is going on in Spor Toto Super League; Beşiktaş, Fenerbahçe and Galatasaray supporters were selected and data were gathered by questionnaire method from them. The structural equation model was used in the analysis of the data. As a result of the study, it has been seen that the brand image of star players in sports teams has an effect on the intention of purchasing both fan ID and sponsor products. In addition, while the influence of supporters' intention to purchase sponsored products was also supported by other studies in the literature, strong influences were found among the variables constituting the research model of the study. It has also been determined that the star player's brand image has indirect effects on the intention of purchasing sponsor products both directly and through fan identification.