Üniversite öğrencilerinin romantik ilişkilerde sosyal ilgi düzeyleri ile çelişik duygulu cinsiyetçilik düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between social interest levels in the romantic relationship and ambivalent sexism levels of university student
  1. Tez No: 517236
  2. Yazar: ZARİFE UYSAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinin romantik ilişkilerde sosyal ilgi düzeyleri ile çelişik duygulu cinsiyetçilik düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla üniversite öğrencilerinin romantik ilişkideki sosyal ilgi düzeyleri ve düşmanca cinsiyetçilik düzeyleri arasındaki ilişkiye, romantik ilişkideki sosyal ilgi düzeyleri ve korumacı cinsiyetçilik düzeyleri arasındaki ilişkiye, romantik ilişkilerdeki sosyal ilgi, düşmanca cinsiyetçilik ve korumacı cinsiyetçilik düzeylerinin cinsiyete göre değişip değişmediğine bakılmıştır. Bu çalışma 2018 yılında Mersin üniversitesinde 243'ü kadın, 115' i erkek olmak üzere toplam 358 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Çalışmada öğrencilerin çelişik duygulu cinsiyetçilik düzeylerini ölçmek amacı ile Glick ve Fiske (1996) tarafından geliştirilen ve Sakallı-Uğurlu (2000) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği (ÇDCÖ) ile Katılımcıların romantik ilişkilerindeki sosyal ilgi düzeylerini belirlemek amacı ile Kalkan (2009) tarafından geliştirilen Romantik İlişkilerde Adleryan Sosyal İlgi Ölçeği ve araştırmacı tarafında hazırlanılan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Veriler 20.00 SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin normallik incelemesi doğrultusunda Pearson Korelasyon analizi ve Manova testi analizi teknikleri kullanılmıştır. Verilerin istatistik değerlendirilmesinde 0,5 anlamlılık düzeyi göz önünde bulundurulmuştur. Yapılan analizler sonucunda romantik ilişkilerdeki sosyal ilgi düzeyi ile düşmanca cinsiyetçilik arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Romantik ilişkilerde sosyal ilgi düzeyi ile korumacı cinsiyetçilik düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Düşmanca cinsiyetçilik ve sosyal ilgi puanları cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterirken, korumacı cinsiyetçilik puanları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bu araştırmada elde edilen bulgular literatür doğrultusunda yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between social interest levels in romantic relationships and ambivalent sexisim levels of univercity students. For this purpose, the relationship between university students' romantic social interest levels and hostile sexism levels has been examined. The relationship between the level of social interest in romantic relationships and the level of benevolent sexism has been examined. Social interests in romantic relationships, hostile sexism and benevolent sexism have been examined by sex. This study was carried out in 2018 in Mersin University on a total of 358 students, 243 female and 115 male. In order to measure ambivalent sexisim levels of students in this study, Ambivalent Sexism Scale (ASS), which was developed by Glick and Fiske (1996) and adapted to Turkish by Sakalli and Ugurlu (2000), in order to determine social interest levels in romantic relationship, Adlerian Social Interest Scale-Romantic Relationship Form (ASIS-RR), which was developed by Kalkan (2009) and the Personal Information Form prepared by the researcher were used. The data were analyzed with the 20.00 SPSS package program. The Pearson Moments Multiplication Correlation and MANOVA test analysis techniques were used in order to examine the normality of the data. A statistical significance level of .05 was considered in the statistical evaluation of the data. As a result of the analyzes made, there was a significant negative correlation between the level of social interest in romantic relationships and the hostile sexism. There was no significant relationship between social interest and benevolent sexism in romantic relationships. Hostile sexism and social interest scores were significantly different by sex. There was no significant difference between hostile sexism scores by sex. The findings of this study were interpreted in the light of the literature and suggestions were made.