Bir pazarlama aracı olarak elektronik ticaretin satış artırma çabalarına etkisinin araştırılması: K. Maraş ili örneği
Researching the effect of electronic commerce as a marketing tool on the efforts to increase sales: Kahramanmaraş province
- Tez No: 517244
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Dünya'da bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesine bağlı olarak, her alanda olduğu gibi e-ticaret alanında da gelişmeler yaşanmaktadır. Özellikle internetin insanların ve işletmelerin kullanımına sunulması ile ticari faaliyetler, hem ulusal hem de uluslararası boyut kazanmıştır. Gelişmiş ülkelerde, e-ticaretin toplam ticaret içerisindeki payı hızlı bir şekilde artmış ve ticarete farklı bakış açısı kazandırılmıştır. Ülkemizde de son yıllarda artan internet kullanımı ile e-ticaret alanında gelişmeler olduğu istatistiklerle ortaya konulmuş, firmaların faaliyetleri üzerinde olumlu etki yaratabileceği, dolayısıyla ülke ekonomisine katkıda bulunabileceği düşünülmüştür. Bu konuyla ilgili olarak K.Maraş İli genelinde faaliyet gösteren firmaların, e-ticareti ne ölçüde kullandıkları, satış artırmaya yönelik faaliyetleri, bunlarla ilgili algıları, beklentileri ve bunun yanında engelleri tespit etmek amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Aynı zamanda anket çalışmasının sonuçlarına destek olması düşüncesiyle, seçilen beş firmanın yetkilileriyle mülakat yapılmıştır. Firmaların e-ticaretle ilgili mevcut durumlarını, satış artırıcı çabalarına etkilerini, algılarını ve beklentileri ortaya koymak için yapılan bu araştırmada örneklem olarak 300 firma seçilmiştir. Yapılan anketler neticesi elde edilen bulgular, frekans tabloları, çapraz tablolar ve Ki-Kare ve Anova testleriyle analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarının değerlendirmeye tabi tutulmasıyla, firmaların e-ticaretin sağladığı iş yapma hızı, pazar payı genişlemesi, ticaret hacminin artması, ihracat artışı, firma imajı, bayiler ve tedarikçi ilişkileri, maliyet avantajı ve rekabet avantajı sağlaması gibi faydalarına inandıkları görülmüştür. Sonuç itibariyle, e-ticaretin gelişmesi önünde engel olarak görülen, güvensizlik, hukuki altyapı eksikliği, devlet destekleri ve çalışan personelin bilgi ve donanım yetersizliği gibi problemlerin çözülmesi durumunda, e-ticaret daha da gelişecek hem memleket, hem de ülke ekonomisine olumlu katkılar sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Depending on the development of information and communication technologies in the world, there are developments in the field of e-commerce as it is in every other are. Especially with the Internet being offered for use by people and businesses, commercial activities have gained both national and international dimension. In developed countries, the share of e-commerce in total trade has increased rapidly and a different dimension has been gained in commerce. In our country, with the increasing internet usage in recent years, it is revealed by statistic that the developments in the field of e-commerce are developed and it is thought that companies can make a positive effect on their activities and thus contribute to the economy of the country. In relation to this subject, a survey was conducted in order to determine the extent, to which e-commerce was used, activities to increase sales, perceptions, expectations, as well as barriers of Companies operating in Kahramanmaras province. At the same time interviews were held with officials of the five selected companies, thought of that it would be support the results of the survey. 300 firms were selected as sample in this research conducted to reveal the current state of e-commerce of companies, their effects on sales increasing efforts, perceptions and expectations. The findings obtained from results of the surveys were analyzed with frequency tables, crosstab, Chi-Square and Anova tests. By subjecting to evaluate the results of the analysis, it has been seen that companies believe the benefits like speed of doing business, extending market share, increasing trade volume, increasing export, firm image, gender and supplier relations, cost advantage and competitive advantage provided by e-commerce. In consequence, if problems such as insecurity, lack of legal infrastructure, state support, and inadequacy of information and equipment of the working personnel, which are seen as obstacles to the development of e-commerce, are solved, e-commerce will further improve and will provide a positive contribution to both the country and the national economy.