Orta dereceli askeri okullarda görev yapan fen bilimleri dersleri öğretmenlerinin eğitim araçlarından yararlanma durumları ve eğitim araçları ile ilgili hizmet içi eğitim ihtiyaçları
Utilization of training devices by and in service training requirements of science instructors tasked at intermediate level military school
  1. Tez No: 51725
  2. Yazar: ADNAN ÖZER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMETTİN TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
BÖLÜM IV ÖZET, SONUÇLAR VE ÖNERİLER Bu bölümde, araştırma ve araştırma ile elde edilen bulgular özetlenmekte, araştırmanın önerileri verilmektedir. ÖZET Araştırmada, Orta Dereceli Askeri Okullarda görev yapan Fen Bilimleri Dersleri öğretmenlerinin eğitim araçlarından yararlanma durumları ve eğitim araçlarıyla ilgili ihtiyaç duydukları hizmetiçi eğitim konuları ile eğitim araçlarının yerinde ve etkili kullanımı konusundaki hizmetiçi eğitim ihtiyaçları saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma genel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Orta Dereceli Askeri Okullarda görev yapan 72 Fen Bilimleri Dersleri Öğretmeni, çalışma grubunu ise EDOK Eğitim Yöneticisi, Uzmanı ve Öğretmen Yetiştirme Okul Komutanlığında açılan Eğitim Teknolojisi Kursuna katılan 59 Fen Bilimleri Dersleri Öğretmeni oluşturmuştur. Verilerin bir bölümü literatür taraması, bir bölümü öğretmenlere dağıtılan anketler aracılığı ile toplanmıştır. Öğretmenlerin eğitim araçlarından yararlanma durumları ve eğitim araçlarıyla ilgili hizmetiçi eğitim ihtiyacı duyduklar konular ile yerinde ve etkili kullanımı konusunda hizmetiçi eğitim ihtiyacı duydukları eğitim araçlarıyla ilgili verilerin analizinde frekans ve yüzde hesabı ile birlikte aritmetik ortalamadan yararlanılmıştır. Eğitim araçlarıyla ilgili hizmetiçi eğitim konuları ile eğitim araçlarının yerinde ve etkili kullanımı konusundaki hizmetiçi eğitim ihtiyaçlarına ilişkin görüşler arasında; öğretmenlerin rütbeleri ve eğitim araçlarıyla ilgili ders alma durumları açısından anlamlı farklılıklar olup ol madığını tesbit etmek için ki-kare tekniği kullanılmıştır. Manidarlık düzeyi olarak.05 seçilmiştir. Bu araştırmada Çok (3), Orta (2) ve Hiç (1) şeklindeki üçlü dere celendirme ölçeği kullanılmış, aritmetik ortalama (X) ise“Çok”seçeneğiniişaretleyenlerin sayısının 3 ile,“Orta”seçeneğini işaretleyenlerin sayısının 2 ile,“Hiç”seçeneğini işaretleyenlerin sayısının 1 ile çarpılması sonucu elde edilen sayıların toplanması ve toplam öğretmen sayısına bölünmesiyle bulunmuştur. Öğretmenlerin eğitim araçlarından yararlanma durumlarının istenen düzeyde olmadığı (X-1.655), öğretmenlerin eğitim araçlarıyla ilgili çeşitli konularda (X=1.773) ve araçların yerinde ve etkili kullanımı konusunda (X=1.641) hizmetiçi eğitim ihtiyacı duydukları saptanmıştır, öğretmenlerin gerek eğitim araçlarıyla ilgili çeşitli konular daki gerekse araçların yerinde ve etkili kullanımı konusundaki bazı hizmetiçi eğitim ihtiyaçları arasında subaylarla üstsubaylar, eğitim araçlarıyla ilgili ders alan öğretmenlerle ders almayan öğretmenler arasında anlamlı farklılıklar tesbit edilmiştir. SONUÇLAR Öğretmenlerin bazı eğitim araçlarından hiç yararlanmadığı, bazılarından kısmen, bazılarından ise genellikle yararlandığı anlaşılmaktadır. En fazla kullanılan eğitim araçlarının başında gerçek araçlar ve varlıklar, özel laboratuvar araçları, modeller, tepegöz projektörü ve gereçleri ile numuneler gelmektedir. Gerçek araçlar ve varlıklar, özel laboratuvar araçları, modeller ve numunelerin genellikle kullanılan araçlar içerisinde yer almasının anılan araçların somut yaşantılar sağlamadaki etkinliğide gözönüne alındığında son derece önemli olduğu düşünülmektedir. Etkileşimli video ve video text'den öğretmenlerin tamamınca hiç yararlanamamak tadır. Öğretmenlerin eğitim araç ve gereçlerinden yararlanma durumlarının genelde ortanın altında (X=1.655) olduğu tesbit edilmiştir. öğretmenlerin tamamı eğitim araçlarıyla ilgili bir hizmetiçi eğitim programı düzenlendiği takdirde katılmak istemektedirler. Öğretmenlerin eğitim araçlarıyla ilgili ihtiyaç duydukları hizmetiçi eğitim konularının başında eğitim araç ve gereçlerinin seçimi ve öğretim amacına uygun araç gereç yapma gelmektedir, öğretmenler en az eğitim araç ve gereçlerinin basit
Özet (Çeviri)
142 ABSTRACT This study, aimed at determining the utilization of Training Devices by and in service training requirements of science instructors tasked at Intermediate Level Military School, in cared out within the framework of scanning model. Most of the data requires for the survey in obtained from the interviews with the instructors. The obtained data is interpreted using frequaray and percentage, arithmetic awerage and X2 technique. As a result of the survey, it is determined that the level of utilization of training devices by the instructors is not at the desired levels and the instructors require in service training on various subjects related with the training devices, including their proper and effective use, with various degrees. The training devices utilized most are found to be the real devices and assets while the ones utilzed least are found to be the video dises and interactive videos. Instructors require in service training mostly on the selection of devices and proper and effective use of computers and rarely on the removal of simple defects and basic repairs on the training devices as well as the proper and effective use of woods and tools covered with fabric. It is found that, on some subjects related with the training devices and their proper and effective use, officers require more on in service training than higher rank officers and instructors who didn't receive training on the training devices require more in service training than those who received such training.143 Özer, Adnan.“Orta Dereceli Askeri Okullarda Görev Yapan Fen Bilimleri Dersleri Öğretmenlerinin Eğitim Araçlarından Yararlanma Durumları ve Eğitim Araçlarıyla İlgili Hizmetiçi Eğitim İhtiyaçları”, Yüksek Lisans Tezi, (Danışman:Yrd.Doç.Dr.Necmettin Teker) XOI, 143 s. Orta Dereceli Askeri Okullarda görev yapan Fen bilimleri dersleri öğretmenlerinin eğitim araçlarından yararlanma durumlarım ve eğitim araçlarıyla ilgili hizmetiçi eğitim ihtiyaçlarını saptamayı amaçlayan bu araştırma, tarama modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Araştırma için gerekli olan verilerin büyük bir bölümü öğretmenlere uygulanan anketten elde edilmiştir. Elde edilen veriler frekans ve yüzde, aritmetik ortalama ve ki-kare tekniği ile yorumlanmıştır. Araştırma sonucuna göre öğretmenlerin; eğitim araçlarından yararlanma durumlarının genel olarak istenen düzeyde olmadığı, eğitim araçlarıyla ilgili çeşitli konularda ve eğitim araçlarının yerinde ve etkili kullanımı konusunda hizmetiçi eğitime ihtiyaç duydukları ve ihtiyaç duyma düzeylerinin farklılık gösterdiği belirlenmiştir. En çok kullanılan eğitim araç ve gereçlerinin başında gerçek araçlar ve varlıklar, en az kullanılan eğitim araç ve gereçlerinin basında ise video text ve etkileşimli video gelmektedir. Öğretmenler, en fazla araçların seçimi ve bilgisayarın yerinde ve etkili kullanımı konusunda, en az ise eğitim araç ve gereçlerinin basit arızalarını giderme ve basit onarımlarım yapma ile kumaş kaplı tahta ve gereçlerinin yerinde ve etkili kullanımı konusunda hizmetiçi eğitime ihtiyaç duymaktadırlar. Eğitim araçlarıyla ilgili bazı konularda ve bazı eğitim araç ve gereçlerinin yerinde ve etkili kullanımı konusunda subayların Astsubaylara, eğitim araçlarıyla ilgili ders almayan öğretmenlerin ders alan öğretmenlere göre daha fazla hizmetiçi eğitim ihtiyacı duydukları tesbit edilmiştir.