Rusya'nın Transkafkasya politikası
Russian foreign policy towards Transcaucasus
  1. Tez No: 517267
  2. Yazar: ECEM KABULOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALAKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında Transkafkasya üzerindeki rekabet konu edinilmiştir. Özellikle Rusya'nın bölgeye yönelik politikaları ve rakipleri ele alınmış, bölge ülkelerinin bağımsızlık süreçleri incelenmiştir. Bölge ülkeleri ile Rusya başta olmak üzere küresel ve bölgesel aktörlerin ilişkileri de çalışma da ayrıca yer bulmuştur. Tezde bölge incelenirken realist teorinin ittifaklar, güç dengesi siyaseti, çıkar mücadeleleri ve anarşik durum içerisinde kendi menfaatlerini gerçekleştirmeye çalışan bu devletlerin politikaları yer almıştır. Çalışma sonucunda bağımsızlıklarını yeni kazanan bu devletlerin bölgesel ve küresel aktörlerin karşısında kendi çıkarlarını korumak için çok dikkatli bir dış politika izlediği görülmüştür. Öte yandan küresel aktörler de etkinliğini bölgede arttırabilmek için ellerinden geleni yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, competition to the Transcaucasus was acquired. Particularly, the politics and competitions directed towards the region were discussed and the independence procedures of the countries in the region were examined. Russia and the region, as well as the global and regional actors in the relations were in place. In the thesis, while examining the region, the realist theory involved politics of these states that try to achieve their own interests in alliances, power balance politics, interests and anarchic situations. It has been seen that working-lean independence has taken a very careful foreign policy to protect its interests against newly-acquired state borders and global actors. On the other hand, global actors are also making their way from their hands in order to increase their effectiveness in the region.