Georgian-Abkhaz ethnic conflict: A case in Moscow's nationality policy
Moskova'nın milliyet siyasetinde Gürcü-Abhaz etnik çatışması
- Tez No: 51955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KIRIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla, Transkafkasya bölgesi kaçınılmaz olarak uzun sürecek bir anlaşmazlığın ve belirsizliğin içine düştü. Sovyetler Birliği'nin külleri arasından yeni bağımsızlığını elde eden bölge ülkeleri, kökleri çok eskilere dayanan etnik çatışmalara sahne oluyordu. Transkafkasya, tarih boyunca etnik hareketlerin süregeldiği, Osmanlı, İran ve Rus çıkarlarının kesiştiği bir bölge olmuştur. Transkafkasya ülkeleri, özellikle Gürcistan, toprak bütünlüğünü tehlikeye sokan etnik hareketler ile karşı karşıya kalmışlardır. Bu etnik hareketler her ne kadar bölgenin iç problemleri olsa da özellikle son yüzyıllarda bölgenin tek hakimi olan Rusya, bu hareketleri bölgede kendi güvenliğine ve çıkarlarına bir tehdit olarak görmüş ve olaylara doğrudan müdahale etmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, Rusya için tarih boyunca önemli bir milliyet problemi olan Gürcistan'daki Gürcü-Abhaz etnik çatışmasını incelemektir. Ayrıca, Abhaz etnik hareketine karşı Tiflis ve Şuhum yönetimlerinin karşılıklı izledikleri politikalar, Moskova'nın geleneksel milliyet politikası çerçevesinde bu krize yaklaşımı ve bölge üzerindeki kuvvet mücadelesi bu çalışmanın ana konusu olacaktır. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the dissolution of the Soviet Union, the Transcaucasian region is inevitably doomed to long-term instability and conflict. Newly established states of the region from the ashes of the Soviet Union have been the scene of more or less constant ethnic conflicts that had their origins in the past. Throughout history, Transcaucasia has suffered much from these ethnic movements and has also been a major intersection of overlapping Ottoman, Persian and Russian interests. The Transcaucausian states, Georgia in particular, have witnessed such ethnic movements in their territories which threatened their territorial integrity for years. Although these movements have been the domestic problem of the region, in the last centuries, Russia, as the only sovereign authority over these territories, considered them as a threat to its security and interests in the region, and was directly involved in these disputes. The primary objective of this study is to examine the Georgian-Abkhaz ethnic conflict in Georgia which has been a serious nationality issue for Russia during the course of history. Policies mutually adopted by the Tbilisi and Sukhumi administrations for the Abkhaz ethnic movement, and Moscow's response to the crisis regarding its traditional nationality policy and power struggle over the region will be the core subject of this research. m