An investigation into collaborative behaviours in task-based foreign language peer interactions
Yabancı dildeki görev tabanlı akran etkileşiminde işbirlikçi davranışlar üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 517293
  2. Yazar: KADRİYE AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ERTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmada, sosyo-kültürel bakış açısıyla görev tabanlı yabancı dildeki akran etkileşimi esnasında görev tipi ve grup yapılandırmasının öğrencilerin işbirlikçi davranışları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bir devlet üniversitesinin İngilizce hazırlık programındaki 15 öğrenci, ders dışı etkinlik olarak düzenlenen bir konuşma kulübüne dört veya beş kişilik gruplar halinde katılmışlardır. Bu öğrencilere konuşma etkinlikleri sürecince yapılandırılmamış ve yapılandırılmış olarak tek-çıktılı ve çok-çıktılı konuşma görevleri uygulanmıştır. Öğrencilerin görevleri tamamlamaları esnasındaki ortaya çıkan etkileşimler, temellendirilmiş bir nitel analiz yöntemi uygulanarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin 13 farklı işbirliği davranış biçimi kullandıklarını göstermektedir. Bu davranışlar, dilsel ve görevsel olmak üzere iki ana gruba ayrılmışlardır. Dilsel sekiz ve görevsel beş farklı işbirlikçi davranış bulunmuştur. Görev tipi ve grup yapılandırmasının işbirlikçi davranışların üzerindeki etkisini görebilmek amacıyla bir frekans analizi yapılmıştır. Nicel bulgular, öğrencilerin dilsel işbirlikçi davranışları daha fazla sergilediklerini göstermiştir. Dilsel işbirlikçi davranışlar tek-çıktılı görevlerde daha sık gözlenmiştir. Öte yandan, çok-çıktılı görevlerde görevsel işbirlikçi davranışlar daha sık gözlenmiştir. Bunlara ek olarak, öğrencilerin yapılandırılmamış görevlerde yapılandırılmış görevlere kıyasla daha fazla işbirlikçi davranışlar sergiledikleri gözlemlenmiştir. Dilsel işbirlikçi davranışlar, yapılandırılmamış görevlerde daha sık kullanılırken, görevsel işbirlikçi davranışlar yapılandırılmış görevlerde daha sık gözlemlenmiştir. Bu bulgular, hem görev türü hem de grup yapılanmasının öğrencilerin işbirlikçi davranışları genel olarak kullanmalarını etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, her işbirlikçi davranış sıklığı tek-çıktılı ve çok-çıktılı görevlerde farklılık göstermiştir. Benzer şekilde, her işbirlikçi davranış sıklığı yapılandırılmamış ve yapılandırılmış görevler arasında farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the effect of task type and group structuring on learners' collaborative behaviours during L2 task-based peer interaction from a sociocultural perspective. A total of 15 learners who were studying English at an intensive language programme participated in a speaking club as an extracurricular activity in groups of four or five. They were assigned two different types of speaking tasks; namely convergent and divergent tasks, in two group structuring conditions; namely unstructured and structured. The emerging interactions from these tasks were analysed through applying a grounded qualitative analysis. The results suggest that learners employed 13 different collaborative behaviours which were grouped under language-related and task-related collaborative behaviours. There were eight language-related and five task-related collaborative behaviours. A frequency analysis of these collaborative behaviours was later conducted to draw conclusions on the effect of task type and group structuring. Overall, the quantitative findings showed that learners displayed language-related collaborative behaviours more frequently in convergent tasks. On the other hand, task-related collaborative behaviours were more frequently observed in divergent tasks. Additionally, learners displayed more collaborative behaviours during unstructured tasks than structured tasks. Language-related collaborative behaviours were more frequently employed in unstructured tasks while task-related collaborative behaviours were more frequently employed in structured tasks. These findings suggest both task type and group structuring had an impact on learners' overall use of collaborative behaviours. Additionally, individual collaborative behaviours showed a difference in frequency between divergent and convergent tasks. Moreover, they showed a difference in frequency between unstructured and structured tasks.