Türkiye'de bankacılık sektöründe çalışan eğitim işgörenlerinin iş morali
Job moral of the educational personnel in the bank sector of Turkey
- Tez No: 51732
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu araştırmanın genel amacı Türkiye'de bankacılık sektöründe çalışan hiz met içi eğitim işgörenlerinden eğitim yöneticileri, eğitim uzmanları ve yardımcı eğitim işgörenlerinin iş morali faktörlerini ve bu faktörlerdeki moral düzeylerini saptamaktır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştiri len anketler 34 eğitim yöneticisi, 30 eğitim uzmanı ve 61 yardımcı eğitim işgöre- ninden toplanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler frekans, yüzde ve ortalama gibi betimsel istatistik ve varyans analizi, t-testi gibi anlam çıkartıcı istatistik tek nikler ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, Türkiye'de bankacılık sektöründe çalışan hizmet içi eğitim işgörenlerinin iş moralinin; eğitim yöneticilerinin anlayış gösterme davra nışından ve çalışma koşullarından etkilenmediği, buna karşılık eğitim yöneticile rinin yapıyı kurma davranışından, bankalarında uygulanan personel politikala rından, bankalarına hakim olan örgüt kültüründen, birimlerindeki grup sürecinden ve işlerinden sağladıkları doyumdan, önemli derecede etkilendiği or taya çıkmıştır. Bu nedenle araştırmacı tarafından, bankacılık sektöründe çalışan hizmet içi eğitim işgörenlerinin iş morali koşullarının yeniden düzenlenmesi önerilmek tedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to examine the job moral factors and moral levels of educational administrators, educational specialists, and assistant staff, who work at inservice educational departments of the banks in Turkey, which were the target population of the study. This is a survey-typ research. The questionnaire used to collect the requi red some data was developed by the researcher, and data was collected from 34 educational administrators, 30 educational specialists, and 61 assistant staff. The data were anlyzed by using anlysis of variance, and t-test as inferential sta tistic techniques, and frequency, percent and mean as descriptive statistic tech niques. The study indicated that, the moral of the people who participated in the study has not been affected by the“consideration”dimention of educational ad ministrators, and work conditionals. On the other hand, their moral has been af fected in a great amount, by“initiation structure”dimention of educational admi nistrators, personnel policy, organizational culture in the banks, group process in inservice educational departments, and job satisfaction of them. Based on these findings, restructuring of the job moral conditionals of the people who participated in the study, has been recommended by the researc her. XI