Lise birinci sınıflarda okutulan din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin öğrencilerin İslam dini dışındaki dinler hakkındaki bilgi ve düşüncelerine etkisi
The effects of religions culture and thought of moraşty lesson at first classes of high schools on the knowledge and attitude of the students about the religions expect Islam
  1. Tez No: 51733
  2. Yazar: ABDURRAHMAN BORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise l)birinci sınıfa verilen Din kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde diğer dinler konusunda belirlenen hedeflere ne ölçüde ulaşıldığını tespit etmek, çıkacak sonuçlardan yararlanarak, din eğitimi ve betiminin planlanmasına yardıma olabilecek bilgi birikimim sağlamak ve çözüm önerileri geliştirmektir. Polatlı üçe merkezinde son siniri bulanan dokuz ortaokul ve ikinci sınıfı bulunan dokuz üşenin öğrencileri araştırma kapsamına alındı. Tesadüfi küme örnekleme yöntemiyle her okuldan bir sınıf örneğe seçili. Böylece, örnek grubu, 3351 ortaokul, 371 1 Lise öğrencisi olmak üzere, 756 öğrenciden oluşta. Araştırma kapsamına alınan öğrencilere 24 sorudan oluşan bir anket uygulandı. Ortaokul öğrencileriyle lise öğrencileri arasındaki farkın Ese birinci sınıftaki öğretime bağlı olduğu kabul edildi. Araştırma sonucunda; öğrencilerin, İslam dini dışında dinlerle ilgili bilgilerinin yetersiz olduğu, yetersizliğin yardımcı kaynaklar, öğretmenler ve ders kapılarından kaynaklandığı belirlendi, öğrencilerin çoğunluğu diğer dinleri öğrendikleri takdirde; görüş açılarının genişleyeceğini, kültürel yönden zenginleşeceklerini, dünyada geliş en olayları daha iyi değerlendirebileceklerini, farklı dinlere mensup olan insanlarla aralarındaki anlaş mazakları gidererek hoş görülü bir anlayışa sahip olacakların ifade emler, öğrencilerin büyük bölümü diğer dinlere ait ibadetlerin serbest olmasını istemekte, diğer dinlere mensup olan insanların da İslam dini hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğini düşünmektedirler. Bunların gerçekleşebilmesi için; Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine ait müfredatın geliştirilmesi, ders kitaplarının bu doğrultuda yeniden yazılması ve yardımcı kaynaklar hazırlanması, derslerin branş öğretmenlerince okutulması, ilahiyat Fakültelerinde Kültürler Arası Eğitim konusuna önem verilmesi, lise birinci sınıflarda okutulmakta olan konular arasına Ehil Kitap başlığı altında yeni bir ünite eklenmesi, seçimlik dersler arasına“Kültürler Arası Eğitim ”adıyla yeni bir ders konulması önerildi. 159
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine, to whichextend the goal of the lesson named“Religious Culture and Thought of Morality ”at fee first classes of high schools has been reached, and to suggest solutions according of.the results. In the study, nine middle schools having last classes and nine high schools having second classes have been taken in concern. One class from each school has sampled randomly. The sample group is total 756 stodens which is made up of 385 middle school and 371 high school stodens. A questionnaire having 24 question“was applied in the stedy. It is excepted that the dif ference between middle school and high school students depends on the teachig at first classes in high school. According to the results of the study, it has been esteblished that, fee knowledge of the stu dents about the religions except Islam is insufficient and the reasons of this situation aie the teachers, auxiliary sources and lesson books. Most of the stodens stated that their point of vie w get wider, their culture -sill be stronger and they will evaluate the evens on fee world better by learning fee other rebV gions* rules. Also feey said feat they would solve fee problems between fee members of the other reli gions and themselves. Most of fee stodens want to be free the other religions' worships and think fee members of three religions shouM have information about Islam. In order to reach, fee goals mentioned above, it was suggested to change fee theaching plan of this lesson, to be written the lesson books aga in, to be prepared auxiliary sources, to be teached this lesson by branch teachers, to be given impor- tance to the matter of intercultoral education at the Faculty of Theology, to be added anew unity asa tide of ”EhH Kitap“ to the topics in ”Religious Culture and Thought of Morality Lesson“, and to be added anew lesson named ”Education Between Cultares" into the elective courses. 159