Araç rotlama problemine tamsayılı doğrusal programlama ile bir çözüm önerisi: Bir dağıtıcı firma örneği
A solution proposal to whicle routing problem with integer linear programming: A distributor company sample
- Tez No: 517344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM TÜZEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüz endüstriyel dünyasında dağıtım, işletmeler açısından değeri gittikçe artan bir alandır. Bundan dolayı işletmeler müşterilerin taleplerini dağıtım ağı ile en hızlı ve en az maliyetli bir şekilde karşılama arzusundadırlar. Ama işletmeler bu arzuları karşılarken genellikle belirledikleri rotaları geçmiş deneyimlerine dayanarak tespit etmektedirler. Rotaların rassal olarak belirlenmesi de işletmelere gereğinden fazla maliyetler getirebilmektedir. Bu da çoğu işletmenin rakip işletmeler ile girdiği rekabetten dolayı çözülmesi gereken çok önemli bir problem olarak göze çarpmaktadır. Buradan yola çıkılarak bu çalışmada bir dağıtıcı firmanın talepler doğrultusunda çizmiş olduğu rotaların kapasite kısıtı altında toplam mesafesinin minimize edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Gebze merkezli çelik üretimi ve dağıtımı yapan bir fabrikanın tüm talepleri karşılamak için çizmiş olduğu rotalar ele alınmıştır. Minimum toplam mesafeli rotaların belirlenmesi için kesin çözüm yöntemleri sınıfında yer alan 0-1 Tamsayılı Doğrusal Programlama (TDP) yönteminin Dal - Kesme algoritması kullanılıp temel güzergâh problemlerinden biri olan Kapasite Kısıtlı Araç Rotalama Problemine (KARP) uyarlanarak çözüm önerileri getirilmiştir. Rotaları oluşturan düğümler arasındaki mesafeler Google Maps aracılığı ile ölçülmüştür. Problemin çözümünde LINDO bilgisayar yazılımı kullanılarak optimal çözümler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's industrial world, distribution is an increasingly important field in terms of businesses. Therefore, businesses want to meet customer demands with the distribution network in the fastest and least costly manner. But when businesses meet these needs, they usually identify routes based on their past experience. Random selection of routes can also bring extra costs to businesses. This is a crucial problem that needs to be solved because of the competitiveness of most businesses with rival businesses. From here, it is aimed to minimize the total distance of the routes under the capacity constraint of the routes that a distributor company has drawn in the direction of the demands. To this end, a route to Gebze-based steel production and distribution was drawn up to meet all the demands of a fabrication plant. In order to determine the minimum total distance routes, the Solution Recommendation by adapting the Capacity Constrained Vehicle Routing Problem (CVRP) which is one of the basic route problems using Branch and Cut algorithm of 0-1 Integer Linear Programming (ILP) was introduced. Distances between the nodes that make up the route are measured via Google Maps. Optimal solutions were obtained by using LINDO computer software to solve the problem.