Vergi denetim sistemindeki kurumsal dönüşümün vergi denetimi üzerindeki etkileri
The effects on corporate transformation tax audit in the tax auditing system
- Tez No: 517350
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Vergi; devletin kamu giderlerini karşılamak üzere mükelleflerden karşılıksız, cebren aldığı bir gelirdir ve devletin en önemli finansman kaynağıdır. Vergi gelirlerinin doğru bir biçimde toplanabilmesi, kontrol edilebilmesi, vergi kayıp ve kaçaklarının önlenebilmesi için denetim büyük önem taşımaktadır. Büyük oranda beyan esasına dayanan vergi sistemlerinde, mükellefler çeşitli nedenlerle vergileri eksik beyan etmekte veya kayıt dışı bırakabilmektedir. Bu durum vergi denetimini zorunlu kılmaktadır. Ülkelerde vergi sistemleri ülkelerin geleceğini kurmada ve sürdürmede önemli bir fonksiyona sahiptir. Vergi sisteminin iyi olabilmesi için idari yapılanmanın güçlü, teknolojik gelişime ayak uyduran ve sürekli güncel kalabilen bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Vergi uygulamasında denetim, vergi denetiminde etkinlik ve benzeri uygulamalar sistemi güçlendiren unsurlardır. Çalışmamızda vergi denetiminde idari yapının vergi denetimine katkısı ve denetimde etkinliğin sağlaması bakımından“denetim- idari”yapı ilişkisi incelenmiştir. 10.07.2011 tarihinde yapılan değişiklikle farklı birimlerin ele aldığı ve dağınık durumda olan denetim müessesesi tek çatı altında toplanarak Vergi Denetim Kurulu kurulmuştur. Bu anlamdaki gelişmelerin denetimde etkinliği belirlemek üzere olumlu olumsuz yönleri hakkında bir değerlendirme yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Tax is an economic value that the government compulsorily receives from taxpayers to meet the public expenditures, and it is the most important source of financing for the state. Accurate collection of tax revenues, auditing is crucial for the control of tax, the prevention of tax losses and evasions. In the tax system based on the declaration principle, taxpayers may misrepresent or de-tax taxation for various reasons. This situation necessitates tax audit. Tax systems in countries have an important function in establishing and maintaining the future of countries. In order to have a good tax system, the administrative structure must have a strong, technologically evolving structure that is constantly up-to-date. Auditing in taxation, efficiency in tax audit and similar applications are the elements that strengthen the system. In this study, the“audit-administrative”structure relation was examined in terms of the contribution of administrative structure to tax audit in tax audit and the effectiveness of audit. With the amendment made on 10.07.2011, the Tax Auditing Board has been established by gathering under the single roof the audit institution which has been dealt with by different units and is in a dispersed state. An evaluation of the positive and negative aspects of the developments in this sense in order to determine the effectiveness of the audit.