Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren savunma sanayi şirketlerine ait finansal tabloların Türkiye finansal raporlama standartları bağlamında analizleri
Stock market analysis of financial statements at the defense industry companies operating in Istanbul Turkey in the context of financial reporting standards
  1. Tez No: 517351
  2. Yazar: AYŞE KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ASIF YOLDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Borsa İstanbul'da Faaliyet Gösteren Savunma Sanayi Şirketlerine Ait Finansal Tabloların Türkiye Finansal Raporlama Standartları Bağlamında Analizleri, Yüksek Lisans Tezi, Trabzon, 2018. İşletmelerin en önemli fikir ve bilgi kaynağı Muhasebe ve Finansal analizdir. Muhasebe işletmelerin varlıkları ve kaynakları arasında sınıflandırma, yorumlama analiz etme gibi sorunlara çözüm odaklıyken Finansal analiz ise, analiz teknik ve yöntemleri raporlama standartlarına uygulayarak işletmenin finansal durum yapısını ve faaliyetlerini açıklamaya odaklıdır. Çalışmanın amacı, işletmeler ve ortakları için mali analiz teknikleri açısından yarar sağlamak, yatırımcılar için ise doğru ve karlı yatırım kararlarını vermelerine yardımcı olmaktır. Bu doğrultuda mali analiz tekniklerinin doğru açıklanabilmesi için finans fonksiyonu ile yönetim arasındaki ilişkileri belirleyerek, mali yöntemlerin işletme başarısı bakımından önemi üzerinde durulmaktadır. Bu çerçevede rapor hazırlamasında şirket raporlarının daha açık, net ve karşılaştırılabilir olmasını olanaklı hale getirerek şirket karına ve büyümesine önemli ölçüde katkı sağlamaktır. Böylece işletmelerin gelirlerini arttırma giderlerin azaltılmasına kolaylık sağlar. Bu bağlamda söz konusu uygulama ile de Muhasebe ve Finansın rolünü ortaya koymak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Operating in Turkey Stock Exchange Financial Reporting Standards Financial Statements Analysis in the Context of the Defense Industry Company in Istanbul, M.Sc., Trabzon, 2018. The most important idea and information source of businesses is Accounting and Financial analysis. Financial analysis focuses on problems such as classification, interpretation and analysis between assets and resources of accounting firms. Financial analysis is focused on explaining the financial structure and operations of an entity by applying analysis techniques and methods to reporting standards. The purpose of the study is to benefit investors in terms of financial analysis techniques for businesses and partners, and to help investors make accurate and profitable investment decisions. In this respect, the relevance of financial methods to management is emphasized by determining the relationship between financial function and management so that financial analysis techniques can be accurately explained. It is important to contribute to the profit and growth of the company by making it possible for the company reports to be clearer, clearer and comparable in the preparation of reports in this framework. Thus, increasing the incomes of the enterprises makes it easier to reduce the costs. In this context, it is aimed to reveal the role of Accounting and Finance with the application in question.