Kurumsal değişimlerin ve politik sorunların yansımaları: Osmanlı tahvilleri ile ekonometrik uygulamalı tarihsel değerlendirme (1903-1914)
Reflections of institutional changes and political issues: Econometric applied historical evaluation with Ottoman bonds (1903-1914)
- Tez No: 884208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ ÖNDER HANEDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Tarih, Econometrics, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tahvil fiyatları, bir devletin harcama ve gelir kapasitesi ile bağlantısı bağlamında siyasi ve jeopolitik dinamiklerle ilişkilendirilmektedir. Devlet tahvilleri, yurt içinde veya yurt dışında yatırımcılar tarafından temin edilerek, bir devletin yatırım için uygun olup olmadığını incelememizde yol gösterici bir veri sağlamaktadır. Bu açıdan, savaşlar veya politik çalkantıların varlığında kamu harcamalarının yükselebilecek olması nedeniyle; tahvil fiyatlarındaki talep azalışı ve fiyat dalgalanmaları tespit edilebilmektedir. Aynı şekilde, tahvil fiyatları devletin mali yapısı ve genel iktisadi sisteminde ortaya çıkacak düzelmelerin olması durumunda da istikrar kazanabilmektedir. Örneğin, vergi sisteminin etkin hale gelmesi, kamu harcamalarının parlamenter denetim altına alınması veya mali ve idari sistemde yapılan etkili reformlar, yatırımcıların güvenini kazanmışsa, bu durum devlete borç verme isteğini artırarak tahvil talebini ve fiyatlarını yükseltecektir. Aksi halde talep azalacak ve fiyatları düşecektir. Tezde, Osmanlı İmparatorluğu'nda 1903–1914 yılları arasında gerçekleşen reform ve kurumsal değişimlerin mali ve idari sistem üzerindeki etkisi tahvil fiyatları aracılığıyla incelenmektedir. Bu çalışmanın ana hedefi, Osmanlı İmparatorluğu'nun 1900 sonrasında mali ve idari sistemini düzenlemek için uyguladığı İkinci Meşrutiyet ve Kişisel Gelir Vergisi gibi önemli reformlar süresince yaşanan savaşlar ve isyanlar da var iken mali sisteminin etkinliğini ne derece değiştirdiğini gözlemlemektir. Bu çerçevede, reform ve kurumsal değişimlerin tahvil yatırımcılarına yansımalarının; İstanbul, Londra, Paris ve Berlin borsalarında 1903–1914 yılları aralığındaki konsolide tahvili günlük fiyat verilerindeki oynaklık incelenerek değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Tezde; eğer kurumsal değişimler ve reformlar başarılı olmuş ise, Osmanlı Devleti'nin konsolide borç tahvillerinin fiyatlarının yükselmesi ve dalgaların azalması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Yapılan ekonometrik analizler, ilgili reform ve kurumsal değişimlerin etkinliği konusunda şüphe yaratmaktadır. İstanbul borsasında; İkinci Meşrutiyet, Kişisel Gelir Vergisi Reformu ve Birinci Balkan Savaşının, Londra borsasında; Rus–Japon Savaşı ve 1907 Finansal Krizi olayının, Paris borsasında; İkinci Meşrutiyet, Kişisel Gelir Vergisi Reformu olayı, Rus–Japon Savaşı ve Birinci Balkan Savaşının, Berlin borsasında ise; Birinci Balkan Savaşının ve Bab–ı Ali Baskını olaylarının piyasada fiyat dalgalanmalarını ve oynaklığı arttırıcı etki yarattığı görülmüştür. Genel olarak, İstanbul ve Paris borsalarındaki yatırımcı tepkilerinin benzer olduğu söylenebilir. Elde edilen sonuçlar bağlamında, savaşların etkisinde kalan siyasi–politik durumun, oynaklık artışı olarak piyasalara yansıyabildiği ve reformların olası olumlu etkilerini sınırlandığını söylemek mümkündür. Bu sonuçlar, Osmanlı İmparatorluğu'nun kurumsal dönüşüm sürecinin anlaşılmasına katkı yapabilecek niteliktedir. İlave olarak, günümüzde sistemsel sorunları nedeniyle kurumsal değişim ve reform uygulamalarına yönelen birçok iktisadi yapının ve devletin politik gerilimler bağlamında bu tip olumlu hareketleri sürdürmesinin zorluğunu anlamak da bu bağlamda önemlidir.
Özet (Çeviri)
Bond prices are related to a country's spending and revenue capacity, which is affected by political and geopolitical events. Government bonds' outcomes, purchased by investors, help us understand if a country is a good destination for investment. During wars or political turmoil, government spending is expected to increase, leading to lower demand for bonds This can create price fluctuations. On the other hand, as the country's financial situation and overall economy improve, bond prices can stabilize. For example, a more effective tax system, stricter control of public spending, or reforms establish a better financial and administrative systems, which can make investors trust the government more. In this case, investors are more willing to lend money to the government, increasing demand for bonds and raising prices. Conversely, if these conditions are not met, demand decreases and prices fall. The thesis aims to understand the impact of changes, particularly tax and administrative reforms, in the Ottoman Empire between 1903 and 1914 on the financial and administrative systems. This period witnessed significant reforms such as the Second Constitutional Era and the introduction of the Personal Income Tax. The study focuses on analysing bond prices to gauge the effectiveness of these reforms. Daily bond prices from the İstanbul, London, Paris, and Berlin stock exchanges will be examined to discern how reforms influenced the economic landscape. Ultimately, it is believed that these reforms will increase bond prices and stabilize the economy, if they were effectively imposed. The econometric analyses reveal that events such as the Second Constitutional Era and the Personal Income Tax Reform in the Istanbul Stock Exchange, the Russo–Japanese War and the 1907 Financial Crisis in the London Stock Exchange, and the Second Constitutional Era, the Personal Income Tax Reform, the Russo–Japanese War, and the First Balkan War in the Paris Stock Exchange had created volatility. In the Berlin Stock Exchange, events like the First Balkan War increased volatility. Overall, similar investor reactions were observed in the İstanbul and Paris stock exchanges. Our findings suggest that factors such as the wars mitigated the positive impacts of reforms. These results contribute to our understanding of the economic transformation of the Ottoman Empire and as well countries experiencing fiscal problems and institutional changes in today.