Sürdürülebilir tedarik zinciri uygulamaları ve dış kaynak kullanımının işletme performansına etkisi üzerine bir araştırma
A research on outsourcing and sustainable supply chain applications' impact on business performance
  1. Tez No: 517352
  2. Yazar: ÖMER EMRAH ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL ÇAĞLIYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
İşletmeler son yıllarda paydaşlardan gelen baskılarla beraber sadece ekonomik anlamda değil aynı zamanda sosyal ve çevresel konularda da duyarlı olmaya başlamışlardır. Bu noktada işletmeler, tedarik zinciri faaliyetlerini sürdürülebilirliğin üç boyutu olan çevresel, sosyal ve ekonomik faktörleri de dikkate alarak gerçekleştirmektedirler. Bu sürdürülebilirlik çabalarının başarıya ulaşması ise, sadece işletmelerin kendilerinin değil aynı zamanda uzmanlıklarından yararlandıkları tedarikçilerinin de aynı anlayışı benimsemesiyle mümkün olacaktır. İşletmeler açısından önemli görülen bir diğer konu da dış kaynak kullanımı faaliyetleridir. Temel yeteneklerine odaklanmak isteyen işletmeler, konusunda uzman işletmelere işlerinin bir kısmını devrederek ek maliyetlerden kurtulma, verimlilik artışı ve etkinlik sağlanması gibi faydalar elde edebileceklerdir. Bu çalışmanın temel amacı otomotiv sektöründe faaliyet gösteren üreticilerin sürdürülebilir tedarik zinciri uygulamaları ve dış kaynak kullanımı faaliyetlerinin işletme performansına etkisinin belirlenmesidir. Bu temel amaç doğrultusunda sürdürülebilir tedarik zinciri uygulamaları, dış kaynak kullanımı ve işletme performansı ilişkilerini inceleyen bir alan araştırması yürütülmüştür. Araştırma sonucunda, sürdürülebilir tedarik zinciri uygulamaları ve dış kaynak kullanımı faaliyetlerinin işletme performansına pozitif bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Businesses in recent years have started to become sensitive not only in the economic sense, but also regarding social and environmental issues together with the pressures coming from stakeholders. At this point, businesses conduct their supply chain activities by also considering environmental, social and economic factors, which are the three dimensions of sustainability. The success of these sustainability efforts will be possible through the embracing of the same understanding not only by the businesses themselves but also by the suppliers from whose expertise they benefit. Another topic viewed as significant by businesses is the activities for outsourcing. Businesses that aim to focus on their basic skills can gain certain benefits such as eliminating additional costs, increasing efficiency and maintaining optimization by transferring part of their tasks to businesses that specialize in their fields. The primary aim of the present study is to determine the effect of the sustainable supply chain practices and outsourcing activities of the manufacturers operating in the automotive industry on business performance. In line with this primary aim, a field study was carried out to investigate the relationships among sustainable supply chain practices, outsourcing and business performance. Based on the result of the study, it was concluded that sustainable supply chain practices and outsourcing activities had a positive effect on business performance.