Orta hat kapanma kusurlarının retrospektif analizi
A retrospective analysis of patients with midline closure defects
  1. Tez No: 995268
  2. Yazar: ARZU İLBAY GÜRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT METE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Gergin omurilik sendromu (GOS), nöral tüp kapanma defektlerine bağlı gelişen konjenital omurilik malformasyonları zemininde ortaya çıkan; nörolojik, ürolojik ve ortopedik bulgularla seyreden önemli bir klinik tablodur. Bu çalışmada, gergin omurilik sendromu tanısı ile cerrahi tedavi uygulanmış hastaların demografik, klinik ve radyolojik özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Retrospektif olarak planlanan çalışmaya, Ocak 2015 – Ekim 2025 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği'nde gergin omurilik sendromu tanısı ile opere edilen 121 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, başvuru şikayetleri, nörolojik muayene bulguları, radyolojik incelemeleri, cerrahi sonrası komplikasyonları ve takip verileri hasta dosyaları üzerinden incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların 72'si kadın, 49'u erkek olup, 63'ü pediatrik, 58'i erişkin yaş grubundaydı. En sık başvuru şikayetleri ağrı ve ürolojik semptomlar olarak saptandı. Radyolojik değerlendirmelerde en sık yağlı ve/veya kalın filum terminale, düşük konus medullaris ve syringomyeli bulguları izlendi. Hastaların önemli bir kısmında nörolojik muayene olağan bulunmasına rağmen radyolojik olarak gergin omurilik sendromu ile uyumlu patolojiler saptandı. Postoperatif dönemde gelişen komplikasyonlar çoğunlukla geçici olup, en sık beyin omurilik sıvısı fistülü gözlendi. Gergin omurilik sendromu çocukluk çağında daha sık tanı alan bir patoloji olmakla birlikte, kutanöz, ortopedik ve ürolojik bulguların gözden kaçması nedeniyle tanı erişkin yaşlara kadar gecikebilmektedir. Erken tanı ve uygun cerrahi tedavi, geri dönüşümsüz nörolojik ve ürolojik hasarların önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Tethered cord syndrome (TCS) is a congenital clinical entity associated with neural tube closure defects and characterized by neurological, urological, and orthopedic manifestations. The present study aimed to evaluate the demographic, clinical, and radiological characteristics of patients who underwent surgical treatment for tethered cord syndrome. This retrospective study included 121 patients who were operated on with a diagnosis of tethered cord syndrome at the Department of Neurosurgery, Manisa Celal Bayar University Research and Training Hospital, between January 2015 and October 2025. Demographic data, presenting symptoms, neurological examination findings, radiological imaging results, postoperative complications, and follow-up data were reviewed from medical records. Of the patients, 72 were female and 49 were male; 63 were in the pediatric age group and 58 were adults. The most common presenting complaints were pain and urological symptoms. Radiological evaluation most frequently revealed a thickened and/or fatty filum terminale, low-lying conus medullaris, and syringomyelia. Notably, despite normal neurological examination findings in a considerable proportion of patients, radiological abnormalities consistent with tethered cord syndrome were detected. Postoperative complications were mostly transient, with cerebrospinal fluid leakage being the most common. Although tethered cord syndrome is more commonly diagnosed during childhood, delayed diagnosis extending into adulthood may occur due to overlooked cutaneous, orthopedic, and urological findings. Early diagnosis and appropriate surgical intervention are crucial in preventing irreversible neurological and urological deficits.