Erken tavuk embriyolarında tiyokolşikosid'in orta hat kapanma üzerine etkisi
The effect thiocolchicoside on closure of the midline in early chicken embriyos
- Tez No: 736366
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ E. CEM KESİLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giriş ve Amaç: Nöral tüp defektleri (NTD'ler) gebeliğin 3-4. haftaları arasındaki anormal nöral tüp kapanmasına sekonder malformasyonlar olup genetik ve çevresel faktörlerden etkilenen karmaşık ve tam olarak anlaşılamamış bir etiyolojiye sahiptir. NTD'lerin en sık görülen iki formu olan spina bifida ve anensefali, dünya çapında yılda tahminen 300.000 den fazla yenidoğanda görülür. Tiyokolşikosid (TKK), kolşisin analoğu olan kolşikosidin yarı sentetik bir türevi olup analjezik ve anti-inflamatuvar etkinliğe sahip bir kas gevşetici ajandır. Yapılan çalışmalar kolşisinin mikrotübül polimerizasyonunu engelleyip mitotik aktiviteyi durdurduğu ve TKK'nin, GABA a ve glisin reseptörlerinin yarışmalı antagonisti olduğunu göstermektedir. TKK' nın gebelikte kullanımının teratojen etkilerinin olabileceği bilinmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Kahramanmaraş Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Hayvan Laboratuarı'nda yapıldı. Toplamda 80 adet olan yumurtalar kuluçka makinesinde 24 saat inkübe edildi. İnkübasyonun 24. saatinde yumurtalar 4 gruba ayrıldı. Bu gruplara 0.1 cc lik solüsyonlarda artan TKK dozları (8mcg, 16 mcg, 32 mcg) ve kontrol grubunun yarısına serum fizyolojik hava kesesine denk gelecek şekilde uygulandı. Tüm yumurtalar steril bantlar ile kapatılıp tekrar kuluçka makinasında bekletildi. İnkübasyonun 10. Gününde yumurtalar açılıp embriyolar morfolojik ve histopatolojik olarak değerlendirildi. Bulgular: TKK, uygulandığı tüm gruplarda yüksek oranda erken embriyo ölümüne neden olmaktadır. Gelişim gösterebilen embriyoların bazılarında orta hat kapanma kusuru tespit edilse de istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Sonuç: TKK uygulanan gruplardaki erken embriyo ölümleri ve gelişim gösteren bazı embriyolarda orta hat kapanma kusurları görülmüştür. İlerde yapılacak daha geniş kapsamlı çalışmalarla ortaya embriyonik hasarlanmanın mekanizmasını anlamak, teratojen etkileri ortaya koymak ve konjenital defektlerin oluşumunu en düşük düzeye indirmek mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Neural tube defects (NTDs) are present in the 3-4th trimester of pregnancy. They are malformations secondary to abnormal neural tube closure between weeks of gestation and have a complex and incompletely understood etiology influenced by genetic and environmental factors. Spina bifida and anencephaly, the two most common forms of NTDs, occur in an estimated more than 300,000 newborns per year worldwide. Thiocolchicoside (TKK) is a semi-synthetic derivative of colchicine analog, a muscle relaxant with analgesic and anti-inflammatory activity. Studies show that colchicine inhibits microtubule polymerization and stops mitotic activity, and that TKK is a competitive antagonist of GABA a and glycine receptors. It is known that the use of TKK during pregnancy may have teratogenic effects. Materials and Method: Our study was carried out in Kahramanmaraş University Faculty of Agriculture, Department of Animal Science, Animal Laboratory. A total of 80 eggs were incubated in the incubator for 24 hours. At the 24th hour of incubation, the eggs were divided into 4 groups. Increasing doses of TKK (8mcg, 16mcg, 32mcg) in 0.1 cc solutions were applied to these groups and half of the control group was administered physiological saline, corresponding to the air sac. All eggs were closed with sterile tapes and kept in the incubator again. On the 10th day of incubation, the eggs were hatched and the embryos were evaluated morphologically and histopathologically. Results: TKK causes a high rate of early embryo death in all groups in which it is applied. Although midline closure defect was detected in some of the developing embryos, it was not statistically significant. Conclusion: Early embryo death and midline closure defects were observed in some developing embryos in the TKK applied groups. With more comprehensive studies to be done in the future, it will be possible to understand the mechanism of embryonic damage, to reveal teratogenic effects and to minimize the formation of congenital defects.