Ergonomik ve fonksiyonel motosiklet giysi tasarımları
Ergonomic and functional motorcycle apparel designs
- Tez No: 517360
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEN GEYİK DEĞERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ergonomik ve fonksiyonel motosiklet giysi tasarımlarının ele alındığı çalışma dört bölümden meydana gelmektedir.İlk bölümde giysi ve giysi tasarımları ele alınmakta giysi ve tasarım kavramlarının tanımları,tarihçeleri ve sınıflandırılmaları ayrıntılı bir biçimde incelenmektedir.İkinci bölümde ergonominin kavramsal çerçevesine dikkat çekilmektedir.Ergonominin tanımı ,amacı,önemi,giysi ergonomisi ve giysi endüstrisinde yaşanan ergonomik problemler açıklanmaktadır.Üçüncü bölümde motosiklet kullanımı ve motosiklet giysilerinin özelliklerine değinilmektedir.Son ve dördüncü bölümde ise motosiklet giysileri tasarım uygulamaları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research on ergonomic and functional motorcycle dressage designs consist of four parts.In the first part, clothes and clothing design are discussed and concepts, definitions, histories and classifications clothing and design are investigated detail.In the second part,attention is drawn to the conceptual framework of ergonomics. The definition ,aim ,significance of ergonomics,clothing ergonomic problems experienced in the clothing industry are explained. In the third part,motorcycle use and the features of motorcycle wear mentioned.And in the last and fourth part, motorcycle clothing design applications are discussed and study is completed.