1940'tan günümüze Hatay'a göç eden toplulukların kültürel adaptasyon süreci ve mekân aidiyeti (Amik ovası ve çevresi)
Cultural adaptation and domesticity process of the communities migrating to Hatay from 1940 to the present day (Amik plain and surronding)
  1. Tez No: 517380
  2. Yazar: MURŞİDE COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 436
Özet
Yüksek Lisans tezi olan bu çalışma kültürel ve davranışsal coğrafya kapsamında olup, interdisipliner bir yaklaşımla hazırlanmıştır. Tezin amacı 1940'tan günümüze kadar Amik Ovası ve çevresine göç eden toplulukların yaşam tarzlarını oluşturan öğeler temelinde kültürel adaptasyon süreçleri, stratejilerini belirlemek ve bunlar üzerinden bu mekâna yönelik aidiyet duygusunu ortaya koymaktır. Yine bu genel amaçla ilişkili olarak coğrafi mekân unsurlarının adaptasyon ve stratejilerdeki kullanımı ele alınacağı gibi bu süreçte mekândaki değişim de çalışmanın amaçları arasındadır. Çalışmada saha gözlemlerinin yanında mekâna göç etmiş olma ve bir topluluk bilinciyle hareket etme kriterleri göz önünde bulundurularak gerek amaçsal, tabakalı gerekse de nitel araştırmaya dair raslantısal, kartopu yöntemleri de kullanılarak karma bir şekilde belirlenen 195 kişiden oluşan örneklemle derinlemesine görüşme yapılmış, elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerden hareketle söz konusu göçmen toplulukların mekâna ekonomik anlamda adapte oldukları ve ekonomik uğraşlarıyla ilişkili olarak kamusal alanla sınırlı sosyal etkileşimleri mevcuttur. Ancak günlük yaşamdaki sosyo-kültürel bağlar açısından yerli topluluklarla temasları evlilikler hariç yok denecek kadar azdır. Kendi topluluklarıyla olan sosyal ilişkileri ise topluluk aidiyetleri daha fazla olanlarda daha güçlüdür. Topluluk aidiyetleri zayıf olanlarda mekânla aralarındaki bağın daha çok ekonomik unsurlar üzerinden sağlandığı tespit edilmiştir. Göçmen toplulukların mekândaki kalıcılıklarının ekonomik unsurlar, akraba, tanıdıklarıyla ilişkilidir. Bu anlamda kültürel adaptasyonlarında ayrılma stratejilerini seçtikleri, topluluklarıyla etkileşimlerinin ise mahremiyet algıları ve akrabalık bağları üzerinden şekillendiği belirlenmiştir. Mekân aidiyetlerinin ise sağlanmadığı mekândaki kalıcılıklarının topluluk aidiyetleri ve ekonomik entegrasyonları üzerinden mekânla güçlü bir bağ kurmalarıyla sağlandığı tespit edilmiştir. Bu anlamda mekânla sosyal, ekonomik, kültürel vb. açılardan bağları çeşitlilik sergileyen toplulukların mekân kalıcılıklarının daha iyi sağlandığı görülmektedir. ANAHTAR KELİMELER Mekân, Kültür, Göç, Aidiyet, Adaptasyon, Mekân Aidiyeti, Kültürel Adaptasyon.
Özet (Çeviri)
CULTURAL ADAPTATION AND DOMESTICITY PROCESS OF THE COMMUNITIES MIGRATING TO HATAY FROM 1940 TO THE PRESENT DAY (AMIK PLAIN AND SURRONDING) Mürşide COŞKUN Department Of Geography, Master's Thesis, 2018 Associate Professor Bayram ÇETİN ABSTRACT This master's thesis is in the context of cultural and behavioral geography and has been prepared with an interdisciplinary approach. The aim of this thesis is to determine the cultural adaptation processes and strategies based on the elements forming the lifestyles of the communities migrating to the Amik Plain and its surroundings from 1940 to the present day and to reveal the sense of belonging towards this place. As well as the change in space in this process are among the aims of the study adaptation of geographical space elements in relation to this general purpose and its use in strategies. In the study, in-depth interviews were carried out with a sample consisting of 195 persons, randomly determined by objective, stratified or qualitative research, with snowball method, taking into account the criterion of immigration to the place and the act of community awareness, and the results obtained were interpreted. Based on the data obtained in the study, the immigrant communities in question have economic interactions with the place, and there are social interactions limited to the public sphere in relation to their economic activity. However, in terms of socio-cultural ties in dailylife, contact with indigenous communities is rarely seen except in marriages. Social relationships with their own communities are stronger in those with more community affiliations. It has been found that in the weaker ones of the communities, the connection between the place is provided more economically. The economic elements of immigrant community retention is associated with relatives and acquaintances. In this sense, it has been determined that they choose the strategies of separation in their cultural adaptations and their interaction with their communities are shaped through their perceptions of privacy and their kinship. It has been found that the permanence of spaces that are not provided by space belongs to a strong connection with space through community belongings and economic integrations. In this sense, social, economic, cultural etc. it is seen that the spatial permanence of the communities exhibiting diversity of ties is better. KEYWORDS Place, Culture, Migration, Identity, Adaptation, Space Identity, Cultural Adaptation