İki farklı iç denetim sisteminin karşılaştırılması: Bir örnek olay çalışması
A comparison of the effects of two different internal audit systems on strategic planning: A case study
  1. Tez No: 517397
  2. Yazar: ESRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. RAMAZAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Örgütler misyon ve vizyonları doğrultusunda stratejik hedeflerini belirler ve bu hedefleri gerçekleştirmek için kendi iç süreçlerini oluşturarak bu süreçlere uygun çalışmalarını gerçekleştirirler. Ancak bu süreçlere uygun ilerlenip ilerlenmediğinin denetlenmesi gerekmektedir. Firmaların bu stratejik planlara göre belirlenen hedeflere ulaşmasında iç denetim sisteminin oldukça önemli olduğu görülmüştür. Yapılan bu çalışma ile farklı iç denetim sistemlerinin stratejik planlama üzerine olan etkisi ortaya koyulmuştur. Bu kapsamda bir savunma sanayi firmasının Proje Yönetimine ait bağımsız bir iç denetim sürecinin olduğu dönemlerdeki denetim çıktıları ile organik iç denetimin olduğu dönemlerdeki çıktılara ait veriler toplanmış ve karşılaştırılmıştır. Bağımsız denetim işlemi sonuçlarına göre yapılan iyileştirmeler de incelenerek, örgütü stratejik hedeflerine ulaşması konusunda hangi denetim sürecinin daha etkili olduğu araştırılmıştır. Yapılan inceleme sonucunda bağımsız iç denetim sürecine dahil olan dönemdeki stratejik hedeflere ulaşma oranlarının, sadece dahili bir iç denetim sisteminin olduğu döneme göre daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Dolayısıyla bağımsız bir kuruluş tarafından gerçekleştirilen iç denetim sistemi, savunma sanayi firmalarının stratejik hedeflerine ulaşması konusunda daha etkilidir. Bu çalışma, stratejik hedeflere ulaşma konusunda bağımsız bir kuruluş tarafından gerçekleştirilen iç denetim sisteminin, örgüt organizasyon şemasında yer alan iç denetim birimine göre etkisini ortaya koyması nedeniyle önemlidir.
Özet (Çeviri)
The organizations make their strategic plans for the future in accordance with their mission and vision. For these plans the strategic targets are identified. Then, the firms constitute and use their internal processes to realize these targets. However, it must be controlled that whether the firms make their activities accordingly. Moreover, it is seen that internal audit is so important for the firms to attain the targets based on the strategic plans. Thus, in this study, the effects of the different internal audit systems on the strategic planning were presented. In this scope, the rates of the strategic target attainments for a defence company in a time that independent internal audit had been performed for the Project Management were analysed. These data was compared with the data acquired during the time which only organic internal audit had been made again for the Project Management. Also the improvements had been made after the independent were analysed. Therefore, according to results, it was shown that the rates of the independent audit were more valuable than the rates of the organic internal audit. Therefore, the independent audit system has a positive effect on the company for reaching their goals. Besides, this study is important as it has shown the effects of the independent audit system in terms of the internal audit.