10x10 ve 11x11 cm2'lik membranlı mikrobiyal yakıt hücresi tasarımı, imalatı ve performansının deneysel olarak incelenmesi
Design, manufacturing of 10x10 and 11x11 cm2 membraned microbial fuel cell and experimentaly investigation of performance
  1. Tez No: 517412
  2. Yazar: MUSTAFA AKRAM HAYDER HAYDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER DİNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Mikrobiyal yakıt hücresi (MYH), alternatif enerji kaynaklarındandır. Bu çalışmada 10x10 ve 11x11 cm2 membranlı mikrobiyal yakıt hücresinin tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Tasarım ve imalatı gerçekleştirilmiş olan MYH'nin performansı deneysel olarak araştırılmıştır. Performans parametreleri aktif (#AÇ) ve çökelme çamuru (#ÇÇ) için düşük ve yüksek debide farklı sıcaklık değişimlerinde T(=Tçamur-Tçevre) = 8, 10, 12, 14oC'deki, 21 farklı dış dirençteki gerilimin (V) akım yoğunluğu (A/m3)'na göre değişimi, güç yoğunluğu (W/m3)'nun akım yoğunluğu (A/m3)'na göre değişimidir. 10x10 cm2'lik membranlı MYH'nin gerilim, akım yoğunluğu ve güç yoğunluğunun maksimum değerleri sırasıyla 0,571 V, 0,520 A/m3 ve 79,4 W/m3'dir ve bu değerler #AÇ'da, ΔT = 10 oC'de bulunmuştur. 11x11 cm2'lik MYH için gerilim, akım yoğunluğu ve güç yoğunluğunun maksimum değerleri sırasıyla 0,616 V, 0,463 A/m3 ve 75,64 W/m3'dir ve bu değerler #AÇ'da, ΔT = 14 oC'de tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microbial fuel cells (MFC) is an alternative energy source. In this, study has realized the design and manufacture of microbial energies with 10x10 and 11x11 cm2 membranes. The performance of MFC designed and manufactured has been investigated experimentally. Performance parameters are the differences active sludge (#AS) and sediment sludge (#SS) at low and high the flow rates and at different temperature changes T(=Tmud-Tambiant) = 8, 10, 12, 14 oC, at different 21 external resistences, the variation of voltage (V) according to current density (A/m3), and variaton of power density (W/m3) to current density (A/m3). The maximum values of voltage, current density and power density of the 10x10 cm2 membrane MFC are 0.571 V, 0.520 A/m3 and 79.4 W/m3, respectively, and these values were found at # AS and at ΔT = 10 ° C. The maximum values of voltage, current density and power density of the 11x11 cm2 MFC are 0.616 V, 0.463 A/m3 and 75.64 W/m3, respectively, and these values were determined at # SS and at ΔT = 14 oC.