RFID Tag kullanılarak küçükbaş hayvan tasnifleme sistemi geliştirilmesi ve sistem tasarımı
Development of a small animal sorting system using RFID Tag and system design
  1. Tez No: 517411
  2. Yazar: EMRE KANSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada hayvanların kimliklenmesinde kullanılan 134.2 Khz frekansında olan kulak küpesi veya deri altına enjekte edilebilen yapıdaki RFID tabanlı taglar yardımı ile hayvanların soy ağaçları çıkarılması, kilo takibinin yapılması, süt veriminin hesaplanması, yün veriminin hesaplanması veya hayvanların veri tabanındaki özelliklerine göre ayrılmasını sağlayan bir sistem tasarımı amaçlanmıştır. Bu doğrultuda uygulama ihtiyaçlarına yönelik olarak şekillenebilen, gerçek zamanlı, 196 Mhz hıza sahip Microchip firmasına ait 18F serisi PIC18F86K22 kodlu denetleyici kullanılmıştır. Firmware tarafında ise C dili ile CCS C derleyicisi kullanılmıştır. Tezimde RFID teknolojisinden, 134.2 Khz taglardan, PIC18F serisi mikrodenetleyicisi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to design a system that enables the extraction of family trees, the calculation of milk yield, the calculation of wool yield, or the separation of animals according to the characteristics of the database, with the help of RFID tags based on the ear cube or subcutaneously injectable structure which is used at the frequency of 134.2 Khz. . In this direction, 18F series PIC18F86K22 coded controller belonging to Microchip company which has real time, 196 Mhz speed which can be shaped for application needs is used. On the firmware side, C language and CCS C compiler are used. RFID technology from the study, 134.2 Khz tags, PIC18F series microcontroller was used.