On 𝜹-primary hiperideals and fuzzy hiperideals expansions
Δ-asallanabilir hiper idealler ve bulanık hiper idealler genişlemeleri
  1. Tez No: 517428
  2. Yazar: ASHRAF ABUMGHAISEEB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, hiper grup, hiper halka ve hiper ideal kavramları incelenecektir. Değişmeli halkada ikili işlem toplama ve çarpma iken, hiper halkada toplama işlemi hiper işlem ve çarpma işlemi ise Krasner hiper halkadaki ikili işlem olmaktadır ve bazen toplama ve çarpma da hiper işlem olmaktadır. Hiper halkaların hiper idealleri üzerine odaklanacağız. Krasner metodunu kullanarak hiper halka inşa edilecek ve asal, asalımsı ve maksimal hiper idealler ile ilgili bazı örnekler verilecektir. Daha sonra, homomorfizma, hiper halka izomorfizma teoremleri ve hiper idealler için Çin Kalan Teoremi'ni tartışılacaktır. Ardından, hiper ideallerin genişlemesi ve daralmasını çalışacağız. Dördüncü bölümde asalımsı hiper idealler hakkında temel sonuçlar verilecektir. Hiperideallerin asalımsı ayrışımlarının tek olmadığını göstereceğiz. Son olarak, yarı hiper halkaların ve bulanık hiper halkaların δ-asalımsı hiper ideal genişlemesi kavramını sunacağız.
Özet (Çeviri)
In this thesis we study the concepts of hypergroup, hyperring and hyperideals. A commutative ring is a set with two binary operations; addition and multiplication. In a hyperring we have a set with two hyperoperations; hyperaddition and hypermultiplication. In Krasner's Hyperring the addition is a hyperoperation, but the multiplication is a binary operation. In our study we concentrate on a hyperring at the sense of Krasner. We use Krasner's method to construct a hyperring and give examples of prime, primary and maximal hyperideals. Also we discuss a hyperring homomorphism, hyperring isomorphism theorems and Chinese remainder theorem for hyperideals. Then, we study extension and contraction of hyperideals. In the fourth chapter the main result is about the primary hyperideals. We show that the primary decomposition of a hyperideal is not unique. Finally, we present a new concept of δ-primary hyperideals expansion of semihyperrings and δ-primary fuzzy hyperidels expansion of semihyperrings.