Thiazole-substituted unsymmetrical and double-decker phthalocyanines
Tiyazol sübstitüe asimetrik ve çift katlı ftalosiyaninler
- Tez No: 517435
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ALTUNTAŞ BAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde, periferal konumlarda 4-(4-fenil-2-tiyazolil)tiyol ve tert-butil grupları içeren asimetrik çinko, kobalt ve mangan ftalosiyaninlerin ve 4-(4-fenil-2-tiyazolil)tiyol içeren sandviç tipi lutesyum ftalosiyanin sentezlenmesi amaçlanmıştır. UV-Vis, FT-IR, 1H-NMR ve MS yöntemleri sentezlenen bileşiklerin yapısını aydınlatmak için kullanılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin agregasyon, elektrokimyasal, spektroelektrokimyasal ve gaz sensör özellikleri de ayrıca incelenmiştir. Metal merkezin ve elektrolit sisteminin, kompleksin elektrokimyasal aktivitelerine etkisini gözlemlemek için asimetrik ftalosiyaninlerin redoks özellikleri dönüşümlü voltammetri ve kare dalga voltammetrisi ile incelenmiştir. Çinko ftalosiyaninin, ftalosiyanin halkası merkezli elektron transfer reaksiyonu gerçekleştirdiği gözlemlenmiştir. Kobalt ve mangan ftalosiyaninlerin ise metal merkezli bir redoks süreci geçirdiği anlaşılmıştır. Elektrolit sistemin komplekslerin geri dönüşülebilirliğini ve agregasyon özelliklerini etkilediği saptanmıştır. Sentezlenen ftalosiyaninlerin çeşitli gazlara karşı hassaslığı ve sensör olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Asimetrik çinko ftalosiyaninin karakteristik bir şekilde SO2 gazına karşı sensör olarak kullanılabileceği, ayrıca molekül üzerindeki düzenlemelerle bu özelliğin geliştirilebileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to synthesize peripherally 4-(4-phenyl-2-thiazolyl)sulfanyl and tert-butyl substituted unsymmetrical zinc, cobalt and manganese phthalocyanines and 4-(4-phenyl-2-thiazolyl)sulfanyl containing double-decker lutetium phthalocyanine. The structural determination of the synthesized compounds was performed with UV-Vis, FT-IR, 1H-NMR and MS. Aggregation, electrochemical, spectroelectrochemical, and gas sensing properties of the compounds were also investigated in this thesis. The redox properties of unsymmetrical metallophthalocyanines were investigated with cyclic voltammetry and square wave voltammetry in order to study the effect of metal centers and electrolyte systems on the electrochemical activities of the complexes. While zinc phthalocyanine illustrates phthalocyanine based electron transfer reactions, metal-based redox processes were observed for cobalt and manganese phthalocyanines. It's observed that electrolyte system effects the reversibility and aggregation behaviours of the complexes. The gas sensing properties of newly synthesized phthalocyanines were examined against a series of gases. Unsymmetric zinc phthalocyanine showed a characteristic sensitivity to SO2 gas and it is understood that this molecule can be used as a sensor for SO2. Also, the gas sensor properties of the molecule can be improved by some modifications on the molecule.