Çalışma hayatında kadına yönelik mobbing
Mobbing for women in working life
  1. Tez No: 517437
  2. Yazar: BİRSEN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İDİL GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışanlar işyerinde mobbing yaşadığında, fiziksel ve psikolojik sağlıkları zarar görür, acı çeker, bir dizi itibar ve mali kayıplar yaşarlar. Bu çalışmada belirlenen problem çalışma hayatında kadına yönelik mobbingdir. Mobbing, işyerindeki olumsuz ya da kötü niyetli deneyimlerden ibaret değildir. Pek çok çalışan, iş arkadaşları ve yöneticileriyle kimi zaman yoğun ve zor etkileşimler yaşar. Genellikle bu durumu hoşgörü ve olgunlukla karşılarlar. Ancak mobbing tamamen farklıdır. Mobbing çalışanların kendilerine duydukları güveni aşındıran, zaman içinde hem açık hem de gizli olarak devam eden olumsuz eylemleri içermektedir. Bu kapsamda çalışmanın amacı çalışma hayatında kadına yönelik mobbing düzeyinin ortaya konulmasıdır.
Özet (Çeviri)
When employees experience mobbing in the workplace, their physical and psychological well-being is hurt, suffer, relate, and have a range of reputation and financial losses. The problem identified in this study is mobbing towards women in working life. Mobbing is not just about occasional negative or even abusive experiences at work. Many employees may be mature enough to occasionally experience intense and difficult interactions with their co-workers and managers, and tolerant and able to cope with it. But mobbing is different. It contains negative acts that continue to be both open and confidential over time, which erode the trust that employees have in them. The aim of this study is to show the mobbing level for women in working life.