Tıraşlama artığı kırpıntı liflerin değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
An investigation on recycling of trimmed fibres
  1. Tez No: 517443
  2. Yazar: GONCA ALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT TERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Günümüzde tekstil üretim süreçlerinde ve tekstil ürünlerinin kullanımı sonrasında ortaya çıkan atık malzemelerin, kullanıma hazır hammadde olarak görülmesi ve yeniden değerlendirilmesi ile düşük maliyetli ve çevreyle dost yenilikçi ürünler elde edilebilmektedir. Çalışma kapsamında PP, rPET ve kumaş açması liflerinden oluşan dış katmanlar arasında battaniye tıraşlama artığı kırpıntı elyaf ve kumaş açması elyafın katman halde serilip iğneleme yöntemi kullanılarak bu 3 katmanın birleştirilmesiyle 3 katmanlı dokusuz yüzey kumaşlar elde edilmiştir. Elde edilen ürünler gramaj, kalınlık, kopma mukavemeti ve uzaması, hava geçirgenliği, yırtılma mukavemeti, delinme mukavemeti, aşınma mukavemeti ve eğilme rijitliği testlerine tabi tutulmuştur. Böylece ürünlerin membran koruyucu nitelikte jeotekstil olarak kullanımına yönelik özellikleri ve performansları belirlenip bu alana yönelik normal dokusuz yüzey ürünlerle istatistiksel yöntemlerle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Battaniye tıraşlama artığı kırpıntı elyafın değerlendirilmesi ile çevre dostu ve kullanım amacına uygun yenilikçi ürünler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays in the case of considering textile waste materials as ready-to-use raw materials and reusing them, cost effective and environmantally benign innovative products can be achieved. Within this scope 3 layered nonwoven fabrics containing trimmed fibres from blankets and mechanically recycled fibres as one of the layers laid down through needlepunching technology betwwen the others consisting of PP, rPET and mechanically recycled fibres are produced in this study. The products were subjected to the tests of mass per unit area, thickness, tensile strength and elongation, air permeability, tear resistance, static puncture resistance, abrasion resistance and bending rigidity. Thus the properties and performances of these products to be used as membrane protective geotextiles were assessed through standart test methods and compared to traditional ones' by using statistical methods. By reusage of trimmed fibres novel products which are environmentally benign and suitable for the intended use are gained.