Sustainable developments in textile industry
Tekstil sektöründeki sürdürülebilirlik gelişmeleri
  1. Tez No: 517442
  2. Yazar: EBRU AKDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışma kapsamında tekstil ve giyim sektörünün sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusundaki stratejileri incelenmiştir. İlk kısımda sürdürülebilirlik felsefesine dair temel bilgiler verilmiş, söz konusu alanda yapılan devlet bazlı politikalar araştırılmış ve önde gelen birkaç ticari giyim markalarına ait örnekler paylaşılmıştır. Akabinde, sürdürülebilir liflere ait bilgiler aktarılmış ve kıyaslamalar yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise literatürde yer alan sürdürülebilir teknolojik uygulamalar özetlenmiştir. Takip eden kısımda sürdürülebilir etiketleme sistemleri aktarılmıştır. Son kısımda ise üç farklı T-shirt üzerinde Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) gerçekleştirilmiş ve sonuçlar paylaşılmıştır. YDD bir ürünün hayat döngüsü boyunca meydana getirdiği çevresel etkileri göstermektedir. Ham madde eldesinden başlayarak, üretim, kullanım, ve atık yönetimine kadar tüm aşamaların sebep olduğu etkileri hesaplamaktadır. Çevre yönetimi metodlarından biri olan Yaşam Döngüsü Değerlendirme (YDD) yöntemi bu çalışmada kullanılarak, üç farklı elyaf içeriğine sahip T-shirt (%100 organik pamuk, %35 Viskoz %65 polyester, %100 polyester) incelenerek çevresel etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed at exploring sustainability practices within the textile and clothing industry. In the first chapter of the thesis, sustainability insight is given via governmental policies and practices by commercial clothing brands. Following, sustainable fibers are introduced and compared. In the fourth chapter, sustainable technological developments which exist in the literature are summarized. In the next part, sustainable labels are introduced. Afterwards, Life Cycle Assessment method is described and a case study, results on three different T-shirts are shared. The environmental management method, Life Cycle Assessment (LCA) is used in this study. Three T-shirts consisting of different fiber contents, namely, 100% cotton, 35%Viscose 65% PES, 100% PES studied and the related environmental hotspots were given.