İlkokul öğrencilerine yönelik öz değerlendirme mobil uygulama platformunun tasarımı
Design of self evaluation mobile application platforms for primary school students
- Tez No: 517445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ALPASLAN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Değişmekte ve gelişmekte olan yaşam şartları insan hayatında birçok gelişmenin ve yeniliğin doğmasına sebep olmuştur. Bu gelişmeler insanları, bireysel ve toplumsal refah düzeyini yükseltecek yeniliklere yöneltmeli, üretimin tüketimi geride bırakacağı gelişmeler üzerinde yoğunlaşmalıdır. Teknolojik gelişmelere baktığımızda ise birçok alanda kendini hissettirmekte; insanları teknolojik gelişmeler etrafında toplamaya yönelik çalışmalara yer vermektedir. Bu çalışmamızda teknoloji; hızlı, esnek ve kolay bir kullanım şeklinde android uygulamamızda yer almaktadır. Mobil cihazlar için tercih edilen işletim sistemleri göz önünde bulundurularak android işletim sistemiyle çalışan cihazlara yönelik olarak uygulama geliştirilmiştir. Teknolojik gelişmelerden olan internet ve web servis ve mobil programlama çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmadaki hedef kitlemizi sınıf öğretmenleri, ilkokul öğrencileri ve veliler şeklinde ele alıp, teknolojinin insanlığa sağladığı yeniliklerden olan mekân ve zaman sınırlılıklarını aşma yönündeki çalışmalarıyla birleştirdiğimizde, eğitime ne kadar olumlu bir katkısı olabileceği bu çalışmada görülmektedir. Çalışmada, öğrenci başarısının ve davranış gelişiminin gözlenebilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde yukarıda belirtilen hedef kitlenin ortak bir paydada toplanması için bir mobil platform oluşturulmuş, iletişimin rahat gerçekleştirilebilmesi ve gelişmelerin anlık takibi sağlanabilmiştir. Geliştirilen uygulama ile öğretmen, öğrenci ve veliler kendi bilgileriyle sisteme dâhil olduktan sonra kendilerinin görebileceği bölümler listelenmektedir. Böylece öğretmenler, öğrencilerini sisteme dâhil edebilmekte, öğrenci bilgilerini güncelleyebilmekte ve gerekirse öğrenci kaydını silebilmektedir. Bunun yanında öğrencisine ya da öğrencilerine çalışmaya yöneltecek etkinlikler verebilmekte, mesajlar gönderebilmekte, öğrenci gelişimini aylık sisteme kaydedebilmekte ve son olarak öğrencilerinin başarısını güzel bir şekilde ödülle sonlandırabilmektedir. Yapmış olduğu bu değişikliklerden öğrenci ve veli anlık bildirimlerle haberdar edilmektedir. Öğrenciler ise kendilerine verilen etkinlikleri takip edebilmekte, gelen mesajları okuyabilmekte, öğretmeninin değerlendirmesini anlayabileceği şekilde görebilmekte ve kazanmış oldukları ödüllerine bakabilmektedir. Veliler ise öğrencisine verilen etkinlikleri görebilmekte ve kontrol edebilmekte, mesajları okuyabilmekte, ayrıca öğrencisinin değerlendirmesini ve kazanmış olduğu ödüllerini görebilmektedir. Böylece öğrencilerin kendilerini keşfetmelerine, güçlü ve zayıf yönlerini tanımalarına yardımcı olacak öz değerlendirme sonucu ömür boyu kendi performans ve gelişimlerini bağımsız olarak ve gerçekçi şekilde değerlendirmelerini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The living conditions that are constantly changing and developing have brought about many developments in everyday life. These developments should lead people to innovations that will increase the level of individual and social prosperity, and focus on developments that will leave the consumption behind the production. When we look at technological developments, they can be seen in many areas of life, and there are many studies aimed at collecting people around these technological developments. In this study, we have aimed to include technology in our android application as a fast, flexible and easy method. Considering the preferred operating systems for mobile devices, this application has been particularly developed for devices running the android operating system. Internet, web service and mobile programming, which are technological developments, form the basis of this study. Given that the target set in this study is primary school teachers, primary school students and parents, it can be seen how much positive contribution can be made to education when we combine it with innovations provided by humanity aimed at going beyond space and time limitations. In this study, it is aimed to observe student achievement and behavior development. To that end, a mobile platform has been established for collecting the target items mentioned above in a common payday, enabling an easy communication and instant follow-up. The developed application lists the parts that teachers, students and parents can see after they have been included in the system with their personal data. Thus, teachers can integrate their students into the system, update student information, and, if necessary, clear the student record. In addition, they can give the students activities that will lead them to study, send messages, save months of student development to the system, and finally end it by awarding student success in a motivational way. Students and parents are informed of these changes by instant notices. Students are able to follow the activities given to them, read incoming messages, understand the evaluation of the teachers in an understandable way, and look at the awards they have won. Parents can see and control the activities given to the students, read the messages, and see the awards and evaluations of the students. Thus, the self-assessment that will help learners to discover themselves and identify their strengths and weaknesses will enable them to evaluate their performance and development independently and realistically throughout their lifetime.