Probleme dayalı öğrenme yaklaşımı ile ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin sürdürülebilir su kullanımına yönelik tutumlarının geliştirilmesi
Developing third-grade elementary school students' attitudes toward sustainable water use through the problem-based learning approach
  1. Tez No: 1013899
  2. Yazar: SELİN OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KÖKSAL, PROF. DR. ZELİHA NURDAN BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, probleme dayalı öğrenme yaklaşımı ile ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin suya yönelik tutumlarını geliştirmektir. Araştırmada bu amaç doğrultusunda, nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Kadıköy ilçesinde bulunan bir devlet ilkokulunda öğrenim gören 20 üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Çalışma grubu kolay ulaşılabilir örnekleme ile belirlenmiştir. Araştırmada ilk olarak İstanbul ili Kadıköy ilçesinde bulunan bir alt, bir orta ve bir üst sosyoekonomik düzeyi temsil eden üç ilkokul belirlenmiştir. Bu ilkokullardaki tüm üçüncü sınıf öğrencilerine Suya Yönelik Tutum Ölçeği öntest olarak uygulanmış, elde edilen sonuçlara göre su kullanımına yönelik tutum puanı en düşük olan sınıfla eylem araştırması gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında Suya Yönelik Tutum Ölçeği, odak grup görüşme formu, öğrenci çalışma yaprakları, öğrenci günlüğü, araştırmacı günlüğü, öz değerlendirme formu ve kişisel bilgiler formu kullanılmıştır. Uygulama süreci on hafta sürmüş, bu sürenin sekiz haftasında çalışma grubuna probleme dayalı öğrenme yaklaşımı doğrultusunda su eğitimi verilmiştir. Su eğitimi; su kirliliği, su tasarrufu ve bilinçli su kullanımı olmak üzere üç oturuma göre planlanmıştır. Araştırmanın son haftasında Suya Yönelik Tutum Ölçeği sontest olarak yeniden uygulanmış ve ölçüt örneklemeyle seçilen altı öğrenci ile odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde Bağımlı Gruplar t-Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel sonuçlarına göre; probleme dayalı öğrenme yaklaşımının öğrencilerin suya yönelik tutumunu geliştirmede anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın nitel sonuçlarına göre; probleme dayalı öğrenme yaklaşımı ile öğrencilerin suya ilişkin bilgi düzeylerinin arttığı ve farkındalıklarının geliştiği belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin susuzluğun nedenlerini büyük ölçüde su israfı ve bilinçsiz su kullanımıyla ilişkilendirdikleri ve susuzluğun canlılar ve dünya üzerinde olumsuz etkiler yaratacağını düşündükleri görülmüştür. Öğrenciler, suya erişememe durumunda olumsuz duygular yaşayacaklarını ifade ederken, suyun israf edilmesi veya kirletilmesi gibi durumlara karşı uyarma, tepki gösterme ve çözüm odaklı davranışlar sergileyeceklerini belirtmiştir. Ayrıca, bilinçsiz su kullanımının gelecekte su kıtlığına, canlı yaşamının zarar görmesine ve su kaynaklarının azalmasına yol açacağını düşündükleri, su tasarrufuna yönelik teknolojik araçların gerekliliğinin farkında oldukları ve bu konuda öğrendikleri bilgileri çevreleriyle paylaşma isteği taşıdıkları belirlenmiştir. Bununla birlikte, su tasarrufuna ilişkin davranışların günlük yaşamda uygulanabilir örneklerle somutlaştırıldığı ve öğrencilerin süreç boyunca özellikle su kirliliği, su israfı ve su tasarrufu konularından etkilendikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develope third-grade elementary school students' attitudes toward water using a problem-based learning approach. In line with this objective, the study employed an action research design, one of the qualitative research methods. The study sample consisted of 20 third-grade students attending a public elementary school in the Kadıköy district of Istanbul during the 2024–2025 academic year. The study group was selected using convenience sampling. The study first identified three elementary schools in the Kadıköy district of Istanbul, representing low, middle, and high socioeconomic levels. The Attitude Towards Water Scale was administered as a pretest to all third-grade students in these elementary schools; and based on the results, an action research study was conducted with the class that had the lowest attitude score regarding water use. The following tools were used to collect research data: the Attitude Towards Water Scale, a focus group interview form, student worksheets, a student diary, a researcher's diary, a self-assessment form, and a personal information form. The implementation process lasted ten weeks, during eight of which the working group received water education in accordance with the problem-based learning approach. Water education is planned according to three sessions: water pollution, water conservation, and conscious water use. During the final week of the study, the Attitude Towards Water Scale was re-administered as a post-test, and a focus group interview was conducted with six students selected through criterion sampling. For the analysis of the study's quantitative data, the paired samples t-test, and the Wilcoxon signed-rank test were used; for the analysis of qualitative data, descriptive analysis and content analysis were employed. According to the quantitative results of the study, it was determined that the problem-based learning approach had a significant effect on developing students' attitudes toward water. According to the qualitative findings of the study; it has been found that, thanks to problem-based learning approach, students' knowledge of water-related issues has increased and their awareness has grown. It was also found that students largely attributed the causes of water scarcity to water waste and careless water use, and believed that water scarcity would have negative effects on living organisms and the world. While students indicated that they would experience negative emotions if they were unable to access water, they also stated that they would warn others, react, and demonstrate solution-oriented behavior in response to situations such as water waste or pollution. It was also determined that they believe unconscious water use will lead to water scarcity, harm to living organisms, and a decline in water resources in the future; that they are aware of the necessity of technological tools for water conservation; and that they wish to share the knowledge they have gained on this subject with those around them. However, it was concluded that water-saving behaviors were illustrated through practical examples from daily life, and that students were particularly impacted by the topics of water pollution, water waste, and water conservation throughout the process.