Yapısında heterohalkalı grup bulunduran, yeni taç eter ligand ve komplekslerinin sentezi ve yapılarının incelenmesi
Synthesis and investigation of heterocyclic group containing new crown ether ligands and complexes
- Tez No: 517459
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA HAYVALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma kapsamında öncelikle üç basamaklı bir tepkime dizisi sonucunda elde edilen çıkış bileşiği 4',5'-bis(bromometil)benzo-15-crown-5 (3) ile hidroksi-piridin türevlerinin reaksiyonlarından yeni çift kollu taç eter ligandlarının (4-8) sentezi gerçekleştirildi. Bileşik 8'de nitro gruplarının indirgenmesi ile amin sübstitüe çift kollu yeni taç eter bileşiği (9) elde edildi. Sentezlenen taç eter ligandları, etil alkol ortamında (4-8) sodyum perklorat veya sodyum pikrat ile etkileştirilerek, sodyum kompleksleri (4a-8a) ve potasyum iyodür veya potasyum pikrat ile etkileştirilerek, potasyum kompleksleri (4b-8b) elde edildi. Ayrıca taç eter ligandlarının (4-8) gümüş nitrat ile reaksiyonlarından gümüş komplekslerinin (4c-8c) eldesi gerçekleştirildi. Sentezlenen yeni ligandlar (4-9), sodyum (4a-8a), potasyum (4b-8b) ve gümüş (4c-8c) komplekslerinin yapısı FTIR, HR/MS 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik teknikleri ile aydınlatıldı. Elde edilen ligandların (4-8) metal seçiciliği floresans spektrumları ile ve tüm bileşiklerin (4-8, 4a-8a, 4b-8b ve 4c-8c) morfolojileri, SEM görüntüleri kaydedilerek incelendi. Ayrıca, bileşiklerin yedi adet bakteri ve bir adet mayaya karşı antimikrobiyal aktivite çalışmaları da yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly new double armed crown ether ligands (4-8) were synthesized via the starting compound (3) which is obtained by a three-step reaction, with hydroxy-pyridine derivatives. Amine substitüe double-armed crown ether compound (9) was prepared by the reduction of compound 8. The synthesized crown ether ligands (4-8) were interacted with sodium perchlorate or sodium picrate to obtain sodium complexes (4a-8a) and were interacted with potassium iodide or potassium picrate to obtain potassium complexes (4b-8b) in ethanol medium. In addition, crown ether ligands (4-8) were reacted with silver nitrate to obtain silver complexes (4c-8c). The structures of all synthesized ligands (4-9), sodium (4a-8a), potassium (4b-8b) and silver (4c-8c) complexes were determined by FTIR, HR/MS, 1H-NMR ve 13C-NMR spectra . In addition, the metal selectivity of compounds 4-8 was examined by fluorescence spectra and morphology of all compounds (4-8, 4a-8a, 4b-8b ve 4c-8c) were investigated by SEM images. However, the antimicrobial activity of the compounds against seven different bacteria and one yeast was examined.