İlköğretim okulu müdürlerine yönelik hizmet içi eğitim uygulamasının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 51753
  2. Yazar: HÜRREM GÜNEŞ GÜZELIRMAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYDAR TAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu araştırmanın genel amacı, göreve yeni atanan ilköğretim okulu müdürlerinin eğitim yönetimi alanında yetiştirilmeleri için uygulanan hizmet içi eğitim kursunun değerlendirilmesidir. Araştırma göreve yeni atanan ve hizmet içi eğitim müdürlüğünce hazırlanan eğitim yönetimi kursuna katılan 100 ilköğretim müdürü üzerinde yapılmış olup araştırma modeli olarak tarama modeli kullanılmıştır. Bilgi toplamak için anket geliştirilmiştir. Toplanan verilerin çözümlenmesinde Minitab Release 5.1 İstatistik programı kullanılarak sorulara verilen yanıtların analizinde yüzde frekans ağırlıklı ortalama ve standart sapma varyans analizi ki kAre kullanılmıştır. Her anket sorusunun ağırlıklı ortalaması, grubun ilgili soruya verdiği önemi derecesi her sorunun standart sapması ise, grubun ilgili soruyla ilgili fikir birliğinin bir göstergesi olarak değerlendirilmiştir. Kişisel özelliklerle, anket sorularının alt başlıkları karşılaştırmalı olarak incelenmiş F değerleri bulunarak gruplar arası farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main aim of this research is to evaluate the in-service, course wich is applied for tranning the elementary school directors who are newly nominated in the field of educational administration. The research has been conducted on one hundred elemantary school directors who had newly nominated into post and participated in tie course of educational administration designed by the directory of in-service education. The model of the research in survey model, in order for gathering information we developed a questionnaire. The statistical program Minitab Release 5.1 had been used in the analysis of the collected data. In the analysis of the responses the mean with weighted and percentage frequency and tie varience analysis of standart deviation has been used two times. The each weighted mean of the questions of questionnaire had been evaluated as a significance degree tie group had attached to the question. The standart deviation of every question had been evaluated as an indicator of thought agreement of the group from tiie point of the interested question. Personal features and subheading of the questions of the had questionnaire been comparatively examined and the differences among the groups had been found by finding the F values. «. «ess» ***