Okul müdürlerinin yönetsel davranışlarının örgüt iklimine etkisi
The Impact of administrative behaviours of primary school directors on organizational climate
  1. Tez No: 51754
  2. Yazar: ZAFER TUNA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYDAR TAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim -okulu müdürlerinin yönetsel dav ranışlarının, okullarda örgütsel iklimin oluşmasında ne derece etkili ol duklarının saptanması ve olumlu bir okul ikliminin oluşturulması için öneriler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Çalışma ev renini, Ankara ili Büyükşehir Belediyesi sınırlan içerisindeki normal öğretim yapan ilköğretim okulları oluşturmuştur. Veriler, bilgisayar or tamında ve SPSS istatistik programı kullanılarak çözümlenmiştir. Ve rilerin istatistiksel çözümlemeleri için; frekans ve yüzde, ortalama, stan dart sapma, t testi, bir boyutlu varyans analizi, ortalamalar arası çokluk karşılaştırması, korelasyon teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, okul müdürlerinin“görev”ya da“ilişki”yönelimli olmasıyla, okulların örgütsel iklim tipinin“çözülme”,“en gelleme”,“moral”,“yüksekten bakma”,“kendini işe verme”ve“anlayış gösterme”alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.“Göreve yönelim”alt boyutu ile örgütsel iklimin“çözülme”alt boyutu hariç diğer alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.“İlişkiye yönelim”alt boyutu ile örgütsel iklim alt boyutlarının tümü arasında da anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Böylece, okul müdürlerinin yönetsel davranışlarının okulların örgütsel iklimi üzerinde önemli ölçüde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the study is to develop some propositions to de termine to the extent of administrative behaviours of primary scholl di rectors in the establishment of organization climate in the schools, and to constitute a positive school climate. The study was carried out by employing a survey. The primary schools in the region of the Great Municipality of Ankara have been se lected as the universe of the study. The data were analysed by using SPSS. Some statistical techniques such as frequency and percentage, average, standard deviation, t-test, oneway variance analysis, multiple compasision among“ means and correlation were employed. It has been found out that there were a meaning ful connection be tween ”duty“ or ”relationship“ of primary scholl directors and some fac tors such as ”disengagament“, ”hindrance“, ”esprit“, ”aloofness“, ”thrust“, ”consideration“ of the organizational climate of the schools. It her also been found out that there were a meaningful relationship in all sub -dimensions, except for the those of ”inclining to the duty“ and ”dis- sengagament“ of the organizational climate. It has been determined a meaningful relationship among all the subdimensions of ”inclining to relationship" and organizational climate. Thus, it has been concluded that the administrative behaviours of primary school directors have an important impact on organizational climate of the schools.