Türkiye Türkçesi ve Kırım Tatarcasında zaman
The Tenses in Crimean Tatar and Turkish
- Tez No: 51752
- Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tezde, Türkiye Türkçesi ve Kırım Tatarcasındaki basit zaman eklerinin benzer ve farklı yönleri incelenerek, bu benzerlik ve farklılıkların. Kının Tatarlarına Türkiye Türkçesindeki. Türklere ise Kırım Tatarcasındaki zamanların öğretilmesinde nasıl bir kolaylık sağlayabileceği ya da ne tür bir zorluk getirebileceği saptanmaya çalışılmıştır. 1. Bölümde. Türkiye Türkçesi ve Kırım Tatarcasının coğrafi yayılma alanları ile tarihî gelişimi üzerinde kısaca durulmuş, tezin amacı, yöntemi, varsayımları, kapsam ve sınırlılıklarıyla ilgili bilgiler verilmiştir, 2. Bölümde, konuyla ilgili daha önce yapılmış çalışmalardan kısaca söz edilmiştir. 3. Bölümde, dilcilerimizin kip ve zaman kavramlarıyla ilgili görüşlerine yer verilmiş,“zaman”kavramının betimlenmesiyle ilgili görüşler üzerinde durulmuştur. 4. Bölümde, Türkiye Türkçesi ve Kırım Tatarcasındaki zamanlar biçimsel olarak karşılaştırılmıştır. 5. Bölümde, zaman ekleri işlevsel olarak incelenmiştir. 6. Bölümde, Türkiye Türkçesi ve Kırım Tatarcasında“ortaç”olarak kullanılan zaman ekleri biçimsel ve işlevsel olarak incelenmiştir. 7. Bölümde, konu ile ilgili sonuç ve öneriler verilmiştir. Anahtar Sözcükler : Kırım Tatarcasında Zaman; Türkiye Türkçesinde Zaman
Özet (Çeviri)
This thesis is a comparative study of the similarities and differences between the suffixes of the simple tenses in Turkish and Crimean Tartar, and it demonstrates to what extent these similarities and differences pose problems in the teaching of the Turkish tenses to the Crimean Tatars and of the Crimean Tatar tenses to the Turks. In Chapter One. following a short account of the historical evolution and geographical diffusion of Turkish and Crimean Tatar, the purpose, methodology, hypotheses, scope and limits of the thesis have been explained. Chapter Two is a concise account of the studies made so far of the subject. Chapter Three presents a collation of the views and definitions offered by Turkish philologists about the terms“mood”and“tense,”and also in this chapter various views concerning the definition of the term“tense”have been surveyed. In Chapter Four the tenses in Turkish and Crimean Tatar have been compared and contrasted morphologically. Chapter Five is a functional study of the suffixes for the tenses. In Chapter Six the tense suffixes, which are used as participles in Turkish and Crimean Tatar have been studied morphologically and functionally.In Chapter Seven the results of this study and recommendations concerning the teaching of Turkish and Crimean Tatar have been presented. AVv Words: the tenses in Crimean Turkish; the tenses in Turkish