EPIIC:: a novel encoding pluggable lossless data compression algorithm
EPIIC:: kodlama eklenebilir yeni bir kayıpsız data sıkıştırma algoritması
  1. Tez No: 517537
  2. Yazar: TAYLAN İSMAİL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. YUSUF SAHİLLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kodlama eklenebilir ters indeks sıkıştırması (EPIIC), ters indeks benzeri bir yapıya dönüştürülmüş dosyalar üstünde alışılagelmiş sıkıştırma tekniklerini uygulayan yeni bir kayıpsız veri sıkıştırma algoritmasıdır. Bu çalışmayı orijinal yapan, asıl dosyayı sıkıştırmaya odaklanmak yerine dosyayı oluşturan heksadesimallerin pozisyonlarını ya da indekslerini sıkıştırmaktır. Ters indeks yapısından faydalanarak dosyada en sık görülen heksadesimalin pozisyonel verisini saklamaktan kaçınıldı. Dahası, kısmen farklı bir run length encoding kullanarak veri daha da sıkıştırılabilir bir hale getirildi. Sonuç olarak, bu yeni sıkıştırma fikrinin yaygın bilinen LZMA ve bzip2 gibi algoritmalar ile özellikle metin dosyalarında ve XML uzantılı dosyalarda benzer performans sergilediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Encoding pluggable inverted index compression (EPIIC) is a novel lossless data compression algorithm that applies a pipeline of conventional compression techniques on files that are transformed into a structure similar to inverted indexes. What makes this study novel is the idea of compressing the positions or indexes of hexadecimals that make up a file, instead of focusing on compressing the original file. By leveraging the inverted index structure underneath, we have been able to avoid storing the positional data of the most frequent hexadecimal in a file. Moreover, a slightly different variation of run length encoding is used to make the data even more compressible. As a result, it is observed that this new notion of compression performs on a par with widely known algorithms like LZMA and bzip2, especially when used on text and XML files.