Foreign direct investment in ethiopia: Motives, impacts and behavioral aspects
Etiyopyada doğrudan yabancı yatırımları: Motifler, etkileri ve davranışsal yönleri
  1. Tez No: 517541
  2. Yazar: ABDU SEID ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE ORAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışma, Etiyopya'da Doğrudan Yabancı Yatırımın (DYY) nedenleri, etkileri ve davranışsal yönlerini incelemiştir. Hareketleri ve etkileri değerlendirmek için, çalışma 1992-2016 yılları arasında ikincil zaman serileri kullanmıştır. En Küçük Kareler Yöntemi (OLS) ve vektör otoregresif model (VAR) modelleri kombinasyonları tahmin etmek, kontrol etmek ve DYY ile belirtilen süre zarfında hareketleri ölçmesi gereken açıklayıcı değişkenler arasındaki uzun vadeli ilişkiyi incelemek için kullanılmıştır. Etiyopya'da DYY'nin etkilerini ölçmek için Johansen eş bütünleşim ve Granger nedensellik testleri kullanıldı. Davranışsal açıdan, Türk DYY yatırımcılarının Etiyopya'ya yatırımlarında davranış sapması olup olmadığını kontrol edilmiş ve faktör analizi ve regresyon yöntemleri kullanılmıştır. Hareketlere ilişkin çalışmanın sonuçları, DYY ile pazar büyüklüğü, dış ticaret açığı, döviz kuru ve finansal özgürlük arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu, enflasyonun ise DYY ile negatif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Kalan değişkenlerden yatırım özgürlüğü ve ekonomik küreselleşme endeksleri pozitif, ancak önemsiz bulunmuştur. Etkilerle ilgili bulgular, kişi başına düşen milli gelir ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) arasında pozitif, zayıf bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, istatistiksel testler, ülkedeki DYY akışı ve ekonomik büyüme arasında uzun dönemli bir ilişki olduğunu ve DYY Granger'ın ekonomik büyümeye neden olduğunu, ekonomik büyümenin de DYY akışına neden olamayacağını göstermiştir. Davranışsal tarafın sonuçları, Etiyopya'da yatırım kararları alırken, Türk DYY yatırımcıları; temsil gücü, sürü psikolojisi, pişmanlıktan kaçınma ve zihinsel muhasebe gibi psikolojik önyargıların gözlemlendiğine işaret etmiştir. Ayrıca, firmanın Etiyopya'da yatırım miktarı; sürü psikolojisi, temsil gücü, pişmanlıktan kaçınma ve zihinsel muhasebe ve yatırımcıların yatırım sürelerini olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The study examined the motives, impacts and behavioral aspects of Foreign Direct Investment (FDI) in Ethiopia. In order to assess the motives and impacts, the study used secondary time series data from 1992-2016. Ordinary Least Square (OLS) and Vector Auto-Regressive (VAR) models were used to predict, check combinations and examine long run relationship between FDI and the explanatory variables which were supposed to measure motives during the stated period of time. Johansen co-integration and Granger causality tests were used to gauge the impacts of FDI in Ethiopia. With respect to behavioral aspect, a survey of Turkish FDI investors were taken to check whether there is a behavioral bias in their investment in Ethiopia and analyzed employing factor analysis and regression methods. The results of the study regarding motives showed that there is significant and positive relationship between FDI and market size, trade openness, exchange rate and financial freedom whereas inflation had negative and significant link with FDI. The remaining variables which are investment freedom and economic globalization indices were found positive but insignificant. The findings concerning impacts revealed that there is positive, thought weak, relationship between FDI and Gross Domestic Products (GDP) per capita income. Besides, the statistical tests exhibited that there is a long term relation between the flow of FDI and economic growth in the country and FDI Granger causes economic growth whereas economic growth couldn't cause the flow of FDI. The results of the behavioral aspect pointed out that psychological biases such as representativeness, herding, regret aversion and mental accounting have been observed on Turkish FDI in investors while they are making investment decisions in Ethiopia. Moreover, amount of investment of the firm positively affects herding, representativeness, regret aversion and mental accounting and duration of investors in Ethiopia affects their representativeness and mental accounting behavioral biases positively.