Elektrikli araçların gürültüsüzlük problemi
Quiet vehicle problem
  1. Tez No: 517589
  2. Yazar: SİNEM SULTAN ALBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AHMET GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sanayileşmenin büyümesi ile birlikte insanlığın en büyük ihtiyaclarından biri ulaşım gereksinimi olmuştur. Otomotiv sektöründeki gelişmeler gün geçtikçe daha teknolojik ve çevreci görünen elektrikli ve hibrit araçları işaret etmektedir. Sektörde gerçekleştirilen pazar araştırmaları ve çalışılan konular incelendiğinde, elektrikli ve hibrit elektrikli araçların şehiriçi kullanım öncelikli olmak üzere artan sayılarda tercih edilecekleri öngörülmektedir. Elektrikli araçlar, diğer bir deyişle“Sessiz araçlar”, hayatımıza son sürat girmeye başlamış ve bununla birlikte birçok potansiyel avantaj ve dezavantajı da beraberinde getirmiştir. Bu konular içerisinde belki de en çok tartışılan ve ortak bir konsensüste buluşulması hedefleneni ise elektrikli ve hibrit araçların sessizlik durumudur. Bakış açısına göre avantaj olarak görülebilecek bu konu, aynı zamanda birçok sivil toplum kuruluşu, sürücü ve yaya açısından bir dezavantaj hatta tehlike olarak tanımlanmıştır. Bu durumun ortaya çıkmasındaki ana etkenler birçok çalışmada ele alınmış ve farklı açılardan; örn: araç içi ses bileşenlerinin değişimi, maskeleme durumlarının farklılaşması, ses karakteristiklerindeki farklılıklar vb. araştırılmıştır. Potansiyel sorunlar ve tehlikeler için çözüm önerileri günümüzde üretilmeye ve geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bu olası çözümler ile ilgili en büyük husus, hayatlarımıza yeni giren elektrikli araçların trafik içerisinde bizlere sunacağı yeni konfor olanaklarından vazgeçmeden, alışılmış olan trafik alışkanlıklarının değişimi sürecinde muhtemel olarak tehlike arz eden durumları minimuma indirgeyebilmektir. Bu tez çalışmasında, elektrikli araçların sessizlik problemi üzerine yoğunlaşılmış ve önceki çalışmalar ile ortak bir zemin üzerinde sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Sırasıyla; elektrikli araçların tarihçesi ile başlayan çalışmada, ses karakteristikleri ve bunların belirlenme metotlarından bahsedilmiş, araç ses bileşenleri ve geleneksel araçlarla kıyaslamalı olarak maskeleme durumları ve ihtiyaçları üzerinde durulmuş, bu sessizlik durumunun yayalar ve sürücüler perspektifinden değerlendirilmesi yapılmış ve çeşitli gerçek hayat simülasyon testleri ile denemeleri incelenmiş ve son olarak bu sessizlik problemine çözüm olması muhtemel yardımcı ses ve ses cihazları hakkında çalışmalar incelenmiş ve sonuçlandırılmaya çalışılmıştır. Tez çalışması boyunca konu ile ilgili genel literatür çalışmaları incelenmiş ve gerçekleştirilen test ve deney çalışmaları sadeleştirilerek sunulmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırma ve çalışmalar görsel ve deneysel sonuçlar ile desteklenmeye çalışılmış ve elektrikli araçlarda gürültüsüzlük problemi ile ilgili güncel çalışmalar objektif bir bakış açısıyla sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the growing industrialization, one of the most important requirements for humanity is need for transportation. Developments in the automotive sector indicate more technologically and environmental friendly electric and hybrid vehicles. The market researches conducted in the automotive sector and the topics studied are examined, it is envisaged that electric and hybrid vehicles will be preferred in increasing numbers, with priority being given to urban use. Electric vehicles, in other words 'quiet vehicles', seem, they will have place a big part of our daily life and with many potential advantages and disadvantages. The silence of electricity and hybrid vehicles can be the most controversial issue, which may be aimed to have a common consensus. This issue can be seen as an advantage according to the point of view, it is also defined as a disadvantage or even danger in terms of non-governmental organizations, driver and pedestrians at the same time. The main factors in the emergence of this situation such as variation of interior noise components, differentiation of masking situations, differences in sound characteristics etc. have been studied in many studies and investigated at different point of views. Solutions for potential problems and hazards are being tried to be produced and developed today. The best thing about these possible solutions is to keep the new comfort possibilities that the new e-cars entering our lives will present to us in the traffic by reducing the most potentially dangerous situations in the process of changing normal traffic habits. This thesis focused on to the Quiet Vehicle Problem and aimed to obtain results on a common ground with previous works. Respectively; this study has continued with the historical investigation of electric vehicles, the sound characteristics of electric vehicles and the determination of these characteristic methods.The vehicle audio components are compared for both internal combustion engines and electric vehicles, and the masking needs and silence are interpreted by the driver and pedestrians with various real-life simulation tests and experiments. Finally, as a possible solution for the quiet vehicle problem, studies on auxiliary audio devices have been examined and tried to be concluded. In this study, the general literature about the subject was examined and the test and experiment studies were tried to be presented in the same scope. Research and studies have been tried to be supported by visual and experimental results and current studies about quiet vehicle problem have been tried to be presented with an objective point of view.